Açıköğretim Liseleri Ek Sınav Hakkı Verildi 2013

2013 yılında Açıköğretim Liselerine AOL ek sınav hakkı verildi ? Ek sınav hakkına ilişkin resmi duyuru yapıldı. Aşağıdan duyuruya göz atabilirsiniz …

2013 yılı Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencilerine ek sınav verildi. Açıklama 16 Ağustos tarihi itibariyle yapıldı. Ayrıntılar şöyle:

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ EK SINAVI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

12/08/2013 tarih ve 56288192/490/2044751 sayılı Bakan Onayı ile Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencilerine ek sınav hakkı verilmiştir.

1. Ek sınav 1 Eylül 2013 Pazar günü iki oturum şeklinde yapılacaktır.

2. Ek sınav 8 ve üzeri döneme sahip (8,9,10,11.,….)aktif, donuk, silik bütün öğrencilerimiz başvurabileceklerdir. (Kredisi ne olursa olsun)

3. Ek sınava başvuru şartlarını taşımayan (7 ve altındaki döneme sahip olan ) öğrencilerin başvuruları alınmayacaktır.

4. Ek sınav için başvurular 19-21 Ağustos 2013 tarihleri arasında Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri ile Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine yapılacaktır.

5. Ek sınava başvuracak öğrencilerimiz ilgili banka şubelerine (T.C Ziraat Bankası, T.C. vakıflar Bankası, T.C. Halk Bankası ) T.C kimlik numarası ile 20 TL ek sınav başvuru ücretlerini ve 5 TL de kayıt yenileme işlemini yaptırdığı merkezin (Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri ile Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlükleri) okul aile birliği hesabına ödeyeceklerdir.

6. Ek sınav başvuru işlemi yapıldıktan sonra 21 Ağustos 2013 tarihi mesai bitimine kadar sınavına girilecek derslerin mutlaka sistem üzerinden seçimi (en fazla 30 kredi) yapılacaktır. ( Ders seçiminizi yapmadığınız takdirde sistemin atayacağı derslerden sınava katılacağınızı ve değişiklik yapılmayacağını unutmayınız)

7. Ek sınava alanlı ve mezuniyet aşamasında olan öğrencilerimizin mutlaka başvurmaları yaralarına olacaktır. (2017 2018 eğitim öğretim yılında alan uygulaması son bulacağından ek sınav sonucunda da mezun olamayan öğrenciler alansız (alan yok) uygulamasına tabi olacaklardır.)

8. Ortadoğu programında kayıtlı öğrencilerimiz bulundukları ülkelerdeki irtibat bürolarından(MEB Türk Okulları ) Türkiye’de gireceği sınav merkezini belirtmek kaydıyla ek sınav başvuru işlemini yaptırabilirler. Türkiye’de (tatil dolayısıyla) bulunan Ortadoğu programına kayıtlı öğrencilerimiz sınav bedelini ödedikten sonra ek sınav başvuru süresi içerisinde aciklise@meb.gov.tr veya 0312 213 01 75 nolu faksa bilgi vererek başvuru işlemlerini tamamlayabilirler.

9. Ek sınav aşağıda belirtilen 23 il merkezi ile Büyükşehirlerin belirlenen merkez ilçelerinde yapılacaktır. Öğrencilerimiz belirlenen sınav merkezlerini sistem üzerinden seçerek sınava girecekleri yer olarak belirleyeceklerdir. (Ek sınav sonrasında mezun olamayan öğrencilerimiz kayıt yenileme işlemlerinde sınav merkezlerini tekrar güncellemeleri gerekmektedir.)

10. Ek sınav sonuçları 9 Eylül 2013 tarihinde açıklanacak olup, mezun olanlara ihtiyaç duymaları halinde Halk Eğitim Merkezi müdürlüklerinden (10 TL diploma harcını ilgili bankalara ödedikten sonra) çıkma belgesi alabileceklerdir. Mezuniyet yazısına ihtiyaç duyanlar yine irtibat bürolarından (Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri ile Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlükleri) alabilirler.

Not: 

1. Öğrenimini “Alanlı” görenlerden, 8 dönem ve üzerinde olan ve ek sınava başvuran öğrencilerimiz isterlerse alan değişikliği yapabilirler. Ders seçtikten sonra alan değişikliği yapan öğrenciler, kayıt yenileme süresi içerisinde (21 ağustos 2013 saat 17:00’ye kadar) derslerini yeniden seçmek zorundadır.

 2. Ek sınav sonucunda “Mezuniyet İncelemesinde” olan öğrencilerin dosyaları kayıt yaptırdıkları il/ilçe Halk Eğitim Merkezlerinde olduğundan, ilgili merkez dosyaları müdürlüğümüze gönderildikten ve incelemesi Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünce tamamlandıktan sonra mezuniyet aşamasına gelebileceklerdir. “Mezuniyet İncelemesinde” olan öğrenci “Mezun” konumuna gelmediği sürece “Çıkma belgesi” ve “ilgili makama mezuniyet yazısı” düzenlenemez.

 3. Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programında kayıtlı bulunan öğrencilerimizin 3. Dönem sonu sınav sonuçları 29 Ağustosta açıklanacaktır. Başvuru şartlarını taşıyan ve ek sınavdan yararlanmak isteyen öğrencilerimiz 1 Eylül’de sınav saatinden önce (08:00-09:30 arasında) Açık Öğretim Lisesi (Ankara) Müdürlüğüne başvurmaları halinde ek sınav hakkından yararlanabileceklerdir.

 4. Büyükşehirlerde ek sınava girecek öğrencilerimizin sınav merkezleri(ilçeler) duruma göre değiştirilebilir.

5. Ek sınavlar sonucunda mezun olarak üniversitelere kayıt olacak öğrencilerimizle ilgili Yüksek Öğretim Kurumuna yazı yazılmıştır. Sınav öncesinde bu konuyla ilgili ayrıca açıklama yapılacaktır. Geçmiş yıllarda yaptığımız çalışmalar ve Yüksek Öğretim Kurumunun kararları doğrultusunda ek sınav sonucunda mezun olan öğrencilerimiz belirtilen kayıt tarihleri haricinde de kayıt yaptırmışlardır.

Sınav Yapılacak İller

1-Adana
2-Ankara
3-Antalya
4-Bursa
5-Denizli
6-Diyarbakır
7-Erzurum
8-Eskişehir
9-Gaziantep
10-İstanbul
11-İzmir
12-Kayseri
13-Kocaeli
14-Konya
15-Malatya
16-Manisa
17-Mersin
18-Muğla
19-Samsun
20-Sivas
21-Trabzon
22-Van
23-Zonguldak

 

Açıköğretim Liselerine Ek Sınav Hakkı Verildi 2013, 2012 2013 Açıköğretim ve Mesleki Açıköğretim Liseleri Ek Sınav Hakkı, Açıköğretim Lisesi Ek Sınav Başvuru ve Sınav Tarihleri 2013 MEB

115 yorum

 1. sınava 10 dk geç kaldım diye sınava almadılar, burada bir hak ihlali var ve ödediğim sınav harcının geri ödenmesi ve iadesi gerekli, 20 lira için mahkemeye gidilirmi diyeceksiniz şimdi, eğer bir ihlal varsa gidilir, para için değil adalet için gidilir..

  • Ek sınav okulları ilçelerden gidecek ve bilmeyenler için ana yola çok uzakta ya okulu bulmak için gezerken yorgun düşecekler yada bulamayıp geç kalacaklardır izmitte ana yola hatat duraklara yakın pek çok okul var tek araçla gidilebilecek yada izmit çarşı içi okulları var bu neden düsünülmedi.haklısın sınav yerleri çoook uzak ara sokaklarda bulak zor.bari daha gec saatte olaydı gerçi araken yorgun düsmüs bireyler ne kadar basarılı olacaksa

  • haklısın çok ara sokaklarda okullarad ek sınavlar ya iki arac değişicen yada çoook yürüyeceksin her ikisindede yorgun düşeceksin basarı mı beklenir yakın yerlerde ana caddelerde olmalıydı

 2. ben uni kazandim ve 2.bi ek sinavada ihtiyacim var lutfen ikinci ek sinav olsun uniye kayit oldum ikinci ek sinav olmasa kaydim silinicek butun emeklerim gidicek lutfen benm gibi magdur birsuru ogrenci var lutfen bi ek sinav daha olsun

 3. ARKADAŞLAR LÜTFEN HERKES OKUSUN.BEN 2.EK SINAV İÇİN MAOL MAİL MEB MAİL ATTIM 147 Yİ ARADIM ELİMDEN GELEN HERŞEYİDE YAPMAK İÇİN UGRAŞIYORUM.HERKES 147 Yİ ARAYIP 2.EK SINAV TALEBİNDE BULUNSUN.YOKSA ÜNV KAYIT YAPTIRAMIYCAZ.TALEP NE KADAR FAZLA OLURSA O KADAR İYİ OLUR VE SINAV YAPARLAR LÜTFEN ARAYIN

 4. açıköğretim müdürlükleri ve milli eğıtım bakanlığına .Lütfenn allah rızası için 2 inci bir ek sınav hakkı tanılsın yoksa üniversiteye kaydımızı yapamıcaz çok magdur durumdayı lüften 2 inci bir ek sınavı yapılsın

 5. Sevgili MEB Yetkilileri AÇIK ÖĞRETİM LİSELERİ İÇİN SON BİR KEZ DAHA EK SINAV YAPARSANIZ BAŞTA KIZIM OLMAK ÜZERE MAĞDUR DURUMDA OLAN GENÇLERİMİZİN ÜNİVERSİTE YE GİRİŞLERİ SAĞLANABİLİR.ve GENÇLERİMİZ İSTİKBALLERİNDEN OLMAMIŞ OLURLAR.TEŞEKKÜRLER.

 6. iyi günler lütfen bir ikinci ek sınav daha yapılsın nolur buna çok ihtiyacım var üniversiteye giremıcem yoksa gördüğüm kadarıyla buna herkezin çok ihtiyacı var lütfen duyarı olalım 2 inci bi ek sınav yapılsın

 7. arkadaşlar bişey soracağım bn 12. sınıfa geçtim açık liseye kayıt yaptıracağım fakat geçen yıldan dil ve anlatım sorumlu geçtim açıköğretimde ne yapmam gerekiyor?

 8. ya allah aşkına bu senede ikinci ek sınav yapılsın yabancı dilden bir kere bdaha kalırsam muaf olcam ve üniv. gidicem arkadaslar burdan yazmakla da olmmuyo isteyen herkes duyarlı olsun ve 147 yi arasın hatta arayabildiği kadar arasın ikinci ek sınav için

 9. merabalar herkeze ben sabah 8 den gece 2,3 e kadar çaışan bir çalışıyorum inanın internete girip bakma fırsatım bıle olmuyor ek sınav tarıhlerınıde kaöırdım bu yüzden lütfen bize yardımcı olun 2 inci bir ek sınav ypın buna benım ve benım durumumda olan arkadaşlarımın çok ıhtıyacı var

 10. Oğlum açıköğretim lisesi batı avrupa proğmina kayıtlı olup tek ders sınavına muracat tarihini kaçirdik.YÖS sinavlari neticesinde üniversiteyi kazandi.Tek dersi kaldığı için mezun olamıyor ve üniversiteye kayıt yaptiramiyor.Tek dersleri kalanlara bir defaya mahsus ek sınav hakki verilmesi için yetkililerden yardim istiyoruz.Ne olur lütfen ilgileniniz.Aksi takdirde oğlumun bütün emekleri boşa gidecektir.

 11. ek sınav 9 eylulde acıklanacak ek tercıhte 2-6 eylül arasında yapılacak pekı bu nasıl olacak mezun olup olmadıgını bılmeyen ögrenci için 9 eylül tarihi geç degil mi ?

 12. Slm arkadaslar 2 yildir ek sinavdan sonra 2. Bir ek sinavda yapiliyor yetkililere. Duyrulur bu senede 2. Bir ek sinav istiyoruz neden bu seneki arkadaşlarımız mağdur olsuki?

 13. efendim! ben ek sınav için kayıt yaptım ama ders seçme gibi bir durumum yok .durumunuz uygun değil deniliyor .sistem üzerinden ve sınav yerimide belirlemedim olmuyor sistmmi hatalı yoksa kayıt işlemimn alınmadımmı .bilgi almak istiyorum..

 14. Ek sınav kayıt işlemlerini yaptırdım sınava girme hakkım var.Bankaya ücreti yatırıp ders seçimini yaptım ama Samsun da sınava nerede saat kaçta gireceğimi bilmiyorum sınav giriş belgesi yayınlanmadı öğrenci adresimde acil yardım bekliyorum lütfen.

 15. Merhabalar.. benim ek sınava girme hakkim vardi.. kaydimida yaptirdim.. bugun baktigimda derse girecegim okul gozukmuyordu.. aciklanmadimi hala yoksa bendemi bir sorun var.. cevaylar iseniz cok sevinirim.

  • Dil ve Anlatım dersini kesinlikle geçmen gerek mezun olamazsın yoksa ve umarım alansız olarak okuyorsundur.çünkü bu ek sınavdan sonra alan kalkıyor ve herkes alansız olarak devam ediyor.bölüm değişikliği olduğu için de zorunlu dersler ekleniyor.

 16. arkadaşlar ben 3.dönem sınavına sosyal bölümü olarak girdim ve 207 toplam kredi 92 alan krediye ulaştım.fakat zorunlu dersim kaldığı için ek sınava kayıt yaptırdım ve bölümümü T/M olarak değiştirdim.bu bölümde zorunlu dersim yok ek sınava katılmasam bi problem olmaz değil mi?

 17. Bugün 147’yi arayıp sordum Sitedeki “Ek Dönemde Sınava Giremez..!” yazısının sistemsel bir yanlışlık olduğunu dikkate almamamızı sınava girebileceğimizi söylüyorlar. İnşallah dedikleri gibidir..

 18. ilgili sitede kırmızı yazıyla ek sınav hakkı var diyordu, harcı yatırıp halk eğitime kayıt olduk. ders de seçip kitapları aldık. fakat cumartesi -pazara bağlayan sabah ilgili siteye sınav yeri belli oldumu diye baktığımızda, yine kırmızı yazı ile sınav hakkı yok diye yazıyor. bir arkadaşta aynı durumda nedenini öğrenmek istiyorum. istenenleri(harç, ders seçimi, kayıt vs… yaptık) ama neden böyle yazıyor acaba yanlışmı yazıyor??????????????????????????

 19. ben bankaya para yatırıp okula kayıt olduktan sonra ögrenci kayıt yenileme raporımı aldım ögrenci sayfamda ögrenci ek sınava giremez diyor ben her şeyi düzenli yaptım neden ek sınava giremiyecekmişim acil cevap istiyorum

 20. ben ek sınav kaydı mı yaptım gerekli parayı gereken yerlere yatırdım halk eğitim merkezine gidip kaydı mı yaptım ama öğrenci girişimde kendi sayfama girdiğimde ek sınav hakkımenüsüne girdim ek sınav hakkı yoktur diyor.
  kaydımı dersimi seçtim acaba niye öyle yazıyor

 21. Ben ek sınav kaydı yaptırdığım halde Öğrenci Ek Dönemde Sınava Giremez..! yazısını görüyorum. Bu ne demek oluyor sımdı toplam donemım 15 ve 180 kredım var benım bu sınava girmeye nasıl hakkım olmuyor ben bosuna mı yatırdım bu parayı.

 22. Bu nasıl iş ben anlamadim,herşey 6 gün içinde açiklanmiş,2 gün kayit günü verilmiş ve bitmiş! Yaziktir günahtir,insanlarin çoğu çalişan kişiler,internete girmeye bile vakti olmayan insanlar,lütfen bir kaç gün daha uzatilsin kayitlar,kimse mağdur olmasin,1 sinavin bile bızler için önemi çok büyük lütfen uzatin bir kaç gün daha

 23. bundan önceki yıllarda iki ek sınav hakkı verilmiş .bu dönem neden ikinci bir ek sınav hakımız yok . yada olurmu acaba benim ikinci bir ek sınava ihtiyacım var . lütfen olsun ben üniversiteyi kazandım bu senemi bosa gecirmek istemiyorum…

 24. lütfen açıktan okumak isteyen arakadaşlarıma daha çok imkan verin ben dahil olmak üzere okumak ve çalışmak çook zooor iş sıkıntısı bir yandan dersler bir yandan. Bu yaşlarda bu sıkıntı çook agır

 25. lütfen 192 puanı tamamladıgımız zaman mezun olmak istiyoruz.4 yıldan fazla aol OKUYORUM.çok zor emın oldunkı hem okumak hem çalışmak lütfen bize daha güzel imkanlar saglayın ben ve bir çok arkadaşım çok sevinıcekler.başarısız derslerımız çok lütfen yardım edın.

 26. ek sınava giricem tek dersim kaldı yalnız sonuçlar 9 eylülde açıklanııcakk üniverste kayıtları ise 6 eylülde son bii tezatlık varr oortadda farkedillmiicek gibii değiill

 27. arkadaşlar sınavlardan nasıl geçtiğimi anlatmak istiyorum geçen sene 2012 ocakta girişimcilik sınavına girdim fazla çalışmadım 7 tane sorunun cevabını biliyorum 35 puan cepte şıklara baktım sadece 1 tane d şıkkı çıkmış geriye kalan 13 tane sorunun hepsini d işaretledim 13 tane d den 4 tanesi doğru idi ve ben 55 aldım o sınavdan çoğu sınavdan bu şekilde geçtim siz hakkımda deli olduğmu düşüneceksiniz fakat ben hep bu şekilde geçtim bildiklerinizi yapın en az hangi şık çıktıysa onu işaretleyin

 28. Ben biran önce mezun olmak istiyorum unuversıte okumak iştiyorum busene tercih yapamadım eksınav hakki verilmez dıye yaklaşik 3.dönm sınavla bere
  Ber 150 krdim oluyor 42 krediye ihtiyacim var 2013 yılında mezun ölmak iştiyorum lutfen

 29. ek sınav hakkı istiyoruz lütfen acık öğretim lisesi müdüründen konuyla bir acıklama bekliyoruz 174 kredim var üniversiteyi kazandım uyku uyuyamıyorum sıkıntıdan lütfen sesimizi duyun…

  • mrb benım 145 kredım var son sınav harıcınde bu sınavda en az 25 kredı beklıyorum ek sınav olursa ben gırebılırmıyım acaba nerden ogrenebılırm bunu tesekur ederım sımdıden

 30. ya nolursunuz ek sınav yapılsın üniye yerleşicem ek sınav yapılmazsa kayıt yapamam.ayrıca ek sınavlara sadece ankarada mı giriyoruz başka illerde de girilebiliyo mu?

 31. Umarım ek sınav yapılır, 1-2 kredi yüzünden bir sene kaybetmek istemiyorum.Hepimiz buraya kadar geldik, bu şansı bize verirler umarım.Bu hakkı bizden esirgemeyin…

 32. 2011-2012 eğitim yılında ek sınav verilmiş peki 2012-2013 yılında ek sınav verlecekmi ek sınav verilmesi için ne yapmamız gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim

 33. Üniversite sınavım çok güzel geçti istediğim bölümü kazandım. 4 yıllık fakat ek sınavlar olmazsa veremeyeceğim bu zorunlu dersleri. Ek sınav olsun.. 2 ek sınav istiyoruz bu yılda geçen yıllardaki gibi biri sesimizi duysun artık lütfen.. :(:(

 34. yorumları okudumda Allah yardımcımız olsun ya nasıl bir sistem bu geçen sene ocak ayında irdiğim sınav aklıma geldi bütün öğrenciler dondu dışarda hava buzdu çok kötü yağmur yağıyordu saat iki olsunda sınıflara girelim başka birşey demiyorduk kalemi zor tutuyordum elim donmuştu böyle saçma bi sınav sistemi yok ama ne yapalım bir an önce mezun olmaya bakıcaz üniversite hayallerimiz gerçekleşicek Allahın izniyle kimse ümitsizliğe kapılmasın

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.