Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Ziya Gökalp Hayatı

Ziya Gökalp kimdir, Ziya Gökalp hayatı hakkında bilgi kısaca

Ziya Gökalp

23 Mart 1876 tarihinde Diyarbakır’da dünyaya gelen Ziya Gökalpın asıl ismi Mehmet Ziyadır. Hayatlarını babasının yerel bir gazetede çalışmasıyla idame ettiriyorlardı. Eğitimine Diyarbakır’da başlayan Gökalp, bir yandan da Amcasından geleneksel İslam ilimleri öğreniyordu. 1895 yılında İstanbul’a gderek  Baytar Mektebine kaydını yaptırdı. Bu okulda eğitim alırken İbrahim Temo ve İshak Sukûti ile tanıştı. Ve onların da savunduğu Jön Türkler’den etkilendi. Daha sonra İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne katıldı. 1898’de Muhalif eylemlerine katıldığı için  tutuklandı. Bir yıl cezaevinde yattıktan sonra 1900 yılında serbest bırakıldı. Yalnız serbest bırakılmakla kalmadı ,  Diyarbakır’a sürgün edildi. 1908′e kadar Diyarbakır’da küçük memuriyetlerde görev aldı. II.Meşrutiyetin ilanıyla İttihat ve Terakki’nin Diyarbakır kolunu kurdu ve yönetti. Bu dönemlerde “Peyman” gazetesini çıkardı. 1909′da Selanik’te toplanan İttihat Terakki Kongresi’ni Diyarbakır delegesi olarak temsil etti. Bir yılın ardından , örgütün Selanik’teki merkez yönetim kuruluna üye olarak seçildi. 1910’da kurulmasında önemli katkıları olan  İttihat Terakki İdadisi’nde sosyoloji derslerni bizzat kendisi verdi. Bir yandan da “Genç Kalemler” dergisini çıkarmakla meşguldü. 1912′de Ergani Maden’den Meclis-i Mebusan’a seçildi ve böylece İstanbul’a taşındı.

ziya gökalp Türk Ocağı’nın kurucu üyeleri arasındaydı. Derneğin yayın organı “Türk Yurdu” ve Halka Doğru, İslam Mecmuası, Milli Tetebbular Mecmuası, İktisadiyat Mecmuası, İçtimaiyat Mecmuası, Yeni Mecmua’da yazıları yayınlandı. Bir yandan da Darülfünun-u Osmani’de (İstanbul Üniversitesi) sosyoloji dersleri vermeye devam etti.

I. Dünya Savaşı’nda, Osmanlı Devleti’nin yenik çıkması dolayısıyla tüm görevlerinden alındı. Hatta alınmakla kalmayıp 1919′da İngilizler tarafından Malta Adası’na sürgüne gönderildi. 2 yıllık sürgün bittikten sonra Diyarbakır’a döndü, Küçük Mecmua’yı çıkardı. 1923′te Maarif Vekaleti Telif ve Tercüme Heyeti Başkanlığı’na atandı, Ankara’ya taşındı. Aynı yıl İkinci Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Diyarbakır mebusu olarak girmeye hak kazandı. Daha sonra ise kısa süren bir hastalığa yakalanıp 25 Ekim 1924 tarihinde, İstanbul’da hayatına veda etti.

Ziya Gökalp’in Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Çok kısa ?

Yorum Yaz