Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Kasım 2020

Zitvatorok Antlaşmasının Önemi ve Maddeleri

Zitvatorok Antlaşması önemi ve maddeleri nedir kısaca özet aktaracağız.

Zitvatorok Antlaşmasının Önemi 

Zitvatorok Antlaşması 11 Kasım 1606 yılında uzun süren savaşlardan yıpranan Osmanlı ve Avusturya-Macaristan arasında imzalanmış bir antlaşmadır.

Osmanlı Devleti ve Avusturya İmparatorluğu 15 yıllık bir savaş yorgunluğunun ardından. Osmanlı Padişahı I. Ahmet ve Avusturya’yı temsilen Arşidük Matthias arasında, Estergon-Komorin sınırlarının içinde kalan Zsitva arazisinin Tuna Nehrine döküldüğü bölgede imzalanan Zitvatorok Antlaşması iki ülke arasında barışı sağladı.

Zitvatorok Antlaşması Maddeleri

Antlaşmaya göre Eğri, Estergon, Kanije kaleleri Osmanlı hakimeyetince, Rop ve Koman kaleleri Avusturya hakimiyetinde bırakılacaktı. Avusturya bir seferlik 200.000 altın savaş tazminatı verecekti. Osmanlı padişahı Avusturya İmparatoruna Roma İmparatoru (Kayser Kaizer) ünvanını kullanacak, her üç yılda bir karşılıklı olarak hediyeleşmeler gerçekleştirilecekti. Avusturya artık Macar toprakları için yıllık 30.000 altın ödemeyecekti. Her ne kadar Zitvatorok antlaşması Osmanlı lehine sonuçlanmış gibi gözükse de Osmanlı devleti Avusturya karşısında siyasi üstünlüğünü yitirmiştir ve artık gücünü eskisi gibi Avrupa üzerinde hakim kılamamaktadır.

Bu antlaşmanın ardından Osmanlı devletinin Avrupa ilerleyişi duracaktır hatta 17.yy’da Avrupa’da Osmanlı aleyhine toprak kayıpları baş gösterecektir. Zitvatorok Antlaşması Osmanlı devletinin 17.yy’da Prut antlaşmasının ardından imzaladığı tek karlı antlaşma niteliğindedir.

Zitvatorok Antlaşmasının Önemi ve Zitvatorok Antlaşması Maddeleri Hakkında Sorularınızı Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz