Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Zihinsel Faaliyet Süreçleri Nelerdir?

Bu yazımızda zihinsel faaliyet süreçleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Zihinsel gelişim, psikolojiktir. Psikolojide zihinsel gelişim süreçleri bilimsel yöntemlerle araştırılır ve bir sonuca varılır. Zihin, insanın dünyaya gelmesinden ölümüne kadar devam eden ve belli bir müddet gelişerek, zayıflayarak varlığını koruyan bir olgudur.

 

Zihinsel gelişimde insani etki ve tepkiler de söz konusudur. Bu bakımdan bir insanın normal insani tepkiler düzeyi, zihinsel gelişimine doğrudan etki eder. Zihinsel olarak gelişimde, olgunlaşma da ön plandadır. Yaşa bağlı olarak gelişim hızlı ve yavaş olabilir.

Zihinsel faaliyet süreçleri şu şekildedir:

*Algı

*Dikkat

*Bellek

*Problem Çözme

*Akıl

*Yaratıcılık

*Anımsama

*Dil Gelişimi

*Okuma ve Yazma

Zihinsel faaliyetler bu sırayla ve bu düzeyde gerçekleşerek bir durum ya da olay karşısında karar verme, akıl etme, irade gösterme faaliyetlerini tetikler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. GALÍP AYGÛN dedi ki:

    Zihinsel faliyetlerde geçen yaratıcık ibaresi yerine hayal gücü denmesi daha uygun olurdu ćünku yaratmak ALLAHcc ait yapıcılık insanın yetenek ve kabịlliyetine baĝlı olarak deĝișkendir, dilinimzi nasıl kullanırsak Aklımızı öyle yönlendirmi® oluruz,, saygı ve sevgiyle

  2. Sezen dedi ki:

    Zihinsel faaliyetlerin süreçleri bence çok güzel açıklanmış özellikle süreçleri sıra sıra maddeler halinde vermeniz işime çok yaradı.

Yorum Yaz