Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ocak 2021

Zenginin Malı Züğürdün Çenesini Yorar Ne Demek

ata-söz-ve-deyimGünümüzde bir çok atasözünü sık sık kullanırız. Günlük yaşantımızda sürekli kullandığımız atasözlerinden birisi de “Zenginin malı züğürdün çenesini yorar.” sözüdür.

Anlamı:

Maddi durumu iyi olmayan fakir insanlar, maddi durumu iyi olan yeni zengin olan kişilerin hakkında sürekli konuşurlar ancak boşa konuşurlar çünkü sadece boşa kendilerini yorarlar.

Zenginin Malı Züğürdün Çenesini Yorar Hikayesi:

Bir köy ağası bir gün kızını evlendirir. Düğün zamanından önce kızın çeyizleri evine serilir ve köy kadınları çeyizleri görmek için gelin evine davet edilir. Kadınlar gelirler çeyizlere bakarlar, oturup muhabbet ederler ve kadınlardan birisi kalkar evine gider ancak akşam baş ağrısından duramaz. Bir zaman sonra kadının kocası gelir, ellerini yıkar ancak bir bakar ki daha sofra kurulmamış.

 

Adam karısını başında tülbent döşekte yatarken görünce sofranın neden hazır olmadığını sorar. Kadın ise kocasına “üstüme gelme çok yorgunum bugün ağanın kızının çeyizini görmeye gittim” der. Adam ise bu duruma şaşırır ve “Hanım alt tarafı çeyiz görmeye gitmişsin bunun neresi yorucu diye sorunca da kadın başlar çeyizi överek anlatmaya; “Öyle deme adam bir çeyizler, bir kadifeler bir görsen neler dikmişler neler yapmışlar.” Kadının bunları anlatması bir kaç saatini alır. Adam en sonunda sıkılır ve patlar “Hanım bırak Allah aşkına anlatman kaç saat sürdü zenginin malı züğürdün de çenesini yorar” diye cevap verir.

Bu olaydan sonra da bu cümle kalıplaşarak bir atasözü haline gelir.

Zenginin Malı Züğürdün Çenesini Yorar Atasözünün Anlamı Nedir 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz