Zengin Kütüphanelerinin Varlığı Asurlular ile İlgili Nelerin Göstergesi Olabilir?

Bu yazımızda zengin kütüphanelerinin varlığı Asurlular ile ilgili nelerin göstergesi olabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Asurlar, tarihteki en önemli uygarlıklar biridir. Asurlar ticaretle uğraşmışlar ve birçok yerde ticaret kolonileri kurmuşlardır. Bu da sosyal ilişkilerinin ticarete bağlı olarak gelişmesini sağlamıştır. Asurlar sosyal hayatın gelişmesiyle eğitim ve kültür alanında da gelişmeler yaşanmasına sebep olmuşlardır.

Asurlar bu nedenle zengin kütüphaneler bırakmışlardır. Kütüphanelerinin zengin olması Asurlar’da eğitim ve kültür çalışmalarının, bilim ve fen çalışmaların, sosyal ve ekonomik çalışmaların köklü ve geleceğe dönük olduğunu göstermektedir. Asurlar bu nedenle sürekli bir gelişme aşamasında olmuşlardır. Bu nedenle de Asurlar, yazının Anadolu’ya girmesini sağlamışlardır. Böylece yazı bir yayılma alanı bulmuştur.

1 yorum

  1. Zengin kütüphanelerinin varlığı Asurlular ile ilgili bilime yatkınlıklarının göstergesi olabilir. Alfabe ve yazı ile ilgili buluşlar yapmış olabileceklerinin kanıtı olabilir. İlime saygı duyan sahip çıkan yöneticilerinin olduğu söylenebilir.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.