Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ocak 2021

Zekat Nedir Kısaca

Zekat Nedir Kısaca Bilgi

Zekat kelime olarak, “çoğalma, gelişme ve bereket” anlamlarına gelir. İbadet olarak ise belirli yerlere sarf edilmek üzere dince zengin sayılan kişilerin mallarından belli bir payın alınmasıdır. Zekât, temelde Allah’ın (c.c) rızasını kazanmak için yapılan bir ibadettir. Allah (c.c) için vermek demek olan zekât, Rabbinin emri ile Müslüman’ın malından ve mülkünden fedakârlık yapabileceğinin de ispatıdır.

Zekât veren bir Müslüman böylece mülkün sahibinin yalnızca Allah (c.c) olduğuna olan inancını da göstermiş olur. Yüce Allah’ın zenginlere lütfettiği imkanlarda, hiç şüphesiz içinde yaşadıkları toplumun da rolü vardır. Bu kimseler de çevrelerindeki ihtiyaç sahiplerine zekât vererek toplumsal ve ahlaki sorumluluklarını yerine getirmiş olurlar. Böylece zekât onların kazançlarını arıtır. Zekât, bu yönüyle zenginlerle fakirler arasında karşılıklı sevgi ve saygı bağlarını güçlendiren bir köprü vazifesi görür. Bu erdemli davranışın karşılığında da Allah (c.c) bu kimselerin mallarına bereket ve gönüllerine huzur verir.

Dinimiz insanın sadece Allah’a (c.c.) kulluk etmesini, Allah’ın (c.c.) dışındaki her şeyin esaretinden kurtulmasını, istemektedir. Bunun bir yolu da zenginin her yıl malının zekâtını vererek hem Allah’a (c.c.) itaat etmesi hem de dünya malının sadece bir emanet olduğunun bilincine varmasıdır. Bencillikten sıyrılan, paraya ve mala düşkünlükten arınan, ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşmayı karakter haline getiren kimseler peygamber ahlâkı ile ahlaklanırlar.

Zekât, Allah’ın (c.c.) verdiği nimetlere şükrün bir ifadesidir. Bedenî ibadetler, vücudun selametine karşılık bir şükrüdür. Zekât gibi mali ibadetler de mal nimetinin şükrüdür. Bu duygularla zekâtını veren mü’min her nimetin, mesela sağlığın, ilmin, sanatın şükürlerinin o nimetlerle ödeneceğinin şuuruna varır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz