Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2021

Zekat Hangi Mallardan Hangi Oranlarda Verilir?

Aşağıda zekat hangi mallardan hangi oranlarda verilir kısaca olarak ele alacağız.

Zekat, İslam iktisadi nizamının bir parçasıdır. Zekat, belli mallar üzerinden belli oranda verilmektedir. Zekat, İslam’ın beş şartından biri olarak bilinmektedir. Zekatı vermek için belli bir servete sahip olmak ve ticaret yapmak da gerekir.

Zekat, para, altın, gümüş, ticari mallar, hayvanlar ve ekinler üzerinden verilmektedir. Hayvanlar ve ekinler için 1/10 ile 1/20 oranından bahsedilirken para, altın, gümüş ve ticari malların zekatı 1/40 üzerinden hesaplanmaktadır. Seksen gram altının bulunması durumunda 1/40’ının zekat verilmesi gerekir. 

Zekat vererek toplumda adil bir düzenin oluşmasını sağlamak ve ekonomik dengelerin korunmasını sağlamak mümkündür. Zekat vermek özellikle zenginlerin üzerine düşen bir vazife olarak bilinmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. meltem dedi ki:

  hazırlayanların emeğine sağlık tam istediğim gibi bir yazı olmuş, süpersiniz.

 2. duygu köseoğlu dedi ki:

  bizim hoca çok beğendi, Zekat Hangi Mallardan Hangi Oranlarda Verilir? harika olmuş, sınıfın en çalışkan kızı olarak yazıyorum. :) kıskananlar çatlasın

 3. cansu akın dedi ki:

  selamun aleyküm bu yazı süper ötesi hayran bıraktı, hemen yazıyorum, benim adım cansu akın, ben Zekat Hangi Mallardan Hangi Oranlarda Verilir? ödevini çok beğendim öğretmen 100 verdi, beğenen yoruma gelsin. :)

 4. nehir dedi ki:

  harika, Slm sayfanız cidden dikkat çekici, öğretmen beğendi Zekat Hangi Mallardan Hangi Oranlarda Verilir? ödevimi yaptım, bu arada okulun en güzel ve çalışkan kızıyım kıskanmayın :)

 5. sebile ölmez dedi ki:

  Merhaba sayfa inanki hayran edici, 2 artı aldım, benim adım sebile ölmez, ben Zekat Hangi Mallardan Hangi Oranlarda Verilir? ödevini çok beğendim öğretmen 100 verdi, beğenen yoruma gelsin. :)

 6. ezgi dedi ki:

  kısa sade beğendim, Zekat Hangi Mallardan Hangi Oranlarda Verilir? ödevim vardı, Erzurum okul birincisi olarak beğendim. :)

 7. duygu köseoğlu dedi ki:

  sayenizde 2 artı aldım, Zekat Hangi Mallardan Hangi Oranlarda Verilir? işime yaradı ödevimde, ben Sinop kızları içinde en güzeli olarak yazıyorum, hem de çalışkanım, tembellere kapak olsun!

 8. hazal dedi ki:

  Slm bu eğitim sitesi ciddiyim hayran edici, sağ olun Zekat Hangi Mallardan Hangi Oranlarda Verilir? vardı, buradan baktım, hem de çok iyi anladım, teşekkürler. anlamayan varsa aklında sorun vardır ha ha ha :)

Yorum Yaz