Zararlı Cemiyetler ve Amaçları

Dünyanın-şekli

Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandıktan sonra Türk ordusu terhis edilmiştir ve bazı azınlıklar bu durumu fırsat bulmuşlardır ve Milli Mücadeleye karşı olan cemiyetler kurmuşlardır.

Mavri Mira Cemiyeti: İstanbul’daki Rum patrikhanesi tarafında kurulmuştur. Amacı ise Bizans’ın yeniden canlanmasını sağlamak ve Ege Bölgesi’nde ilerleyen Yunan ordusuna yardım etmektir.

 

Trakya ve Yunan Komitesi: Trakya’nın işgal edilmesinden sonra meydana gelen sorunların Yunanistan’ın lehine çözümlenmesini amaçlayarak bu bölgedeki milli direnişi ortadan kaldırmayı hedeflemiştir.

Pontus Rum Cemiyeti: Yunanistan’ın milli örgütü olan Etnik-i Eterya cemiyetinin Trabzon ve çevresinde bir Rum Pontus cemiyeti kurmak için oluşturdukları bir cemiyettir.

Kordos Cemiyeti: İlk olarak Yunanistan tarafından İstanbul merkezli olmak üzere “Rum Göçmenleri Merkez Komisyonu” adı altında kurulmuştur. İstanbul, Trakya, Trabzon, Marmara Kıyıları ve İzmir gibi illerde düzeni bozma, Yunanistan’dan gelen özel görevli Rus göçmenlerini derneğe göstermiştir ve Doğu Karadeniz çevrelerine bu insanları yerleştirerek Rum azınlığını sayı olarak arttırmayı amaçlamıştır.

Zararlı Cemiyetler Hangileridir Konulu Yazımız İçin Yorumlarınızı ve Sorularınızı Yorum Kısmından Hemen Bizlere Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.