Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Yurtta Sulh Cihanda Sulh Sözü İle İlgili Kompozisyon

İnsanlık tarihi çeşitli kanlı savaşlara sahne olmuş, bu savaşlarda masum bir çok insan hayatını kaybetmiştir. Savaş, her ne şart altında olursa olsun bir insanlık ayıbıdır. Hiç bir gerekçe insan kanını dökmek için yeterli bir sebep olamaz. Her insan, doğumuyla ona sunulan yaşam hakkına sahiptir ve bu hakkı sonuna kadar kullanarak hayatı deneyimlemesi gerekir. Atatürk’ün ”Yurtta sulh cihanda sulh” sözü de bu temeller üzerine kurulmuş olan bir sözdür.

Günümüzde de geçmişte olduğu gibi çeşitli bölgelerde kan dökülmekte, savaşlar yapılmaktadır. Yapılan savaşların neredeyse hepsinde savaşı çıkaranlar değil, masum insanlar ölmektedir. Bu yüzden Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti, uluslararası izleyeceği politikalarda ”Yurtta sulh cihanda sulh” sözünü benimsemiştir. Bu söze göre izlenecek olan politikalarda yurtdışındaki ülkelerin iç işlerine kesinlikle karışılmayacak, sadece dışarıdan ülkeye bir tehdit olması durumunda savaş pozisyonuna geçilecektir ki ülke halkının yaşamlarını sağlıklı sürdürebilmesi açısından en sağlıklı politika budur. Çünkü ancak huzur içerisinde yaşayan halklar bilim, sanat gibi konularda ilerleyerek hayat deneyimlerini geliştirebilir, huzura kavuşabilirler. Savaşın olduğu, kanın döküldüğü bölgelerde hiç kimse mutlu ya da huzurlu olamaz.

Atatürk’ün bu sözleri, dinimizin de bizlere emrettiği gibi iyiliği hoşgörüyü arzu etmektedir. Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda komşu ülkelerle izlenen politikalarda bu anlayışa göre hareket edilmiş olsa da günümüzde Türkiye’nin bu sözü benimseme konusunda bazı problemlerinin olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Dileriz ki bir gün tıpkı Atatürk’ün dediği gibi tüm devletlerin topraklarına barış hakim olur, tüm halklar hakettiği gibi huzurla yaşar.

Yurtta Sulh Cihanda Sulh Sözü İle İlgili Kompozisyon Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz