Yurt Dışında Yaşayanlar Genel Sağlık Sigortası Primi Ödeyecek mi

2012 yılına herkes sigortalı olarak girdi. 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere herkes genel sağlık sigortalısı oldu. Çalışan ya da çalışmayan herkes sağlık yardımı alacak? Peki yardım için kimin ne kadar prim ödemesi gerekecek? Basında yer alan bütün haberlerle ilgili yanlış bilinen ya da yorumlanan bilgileri ele aldık. Dr. Resul Kurt’un bilgilendirme yazısı :

YURT DIŞINDA YAŞAYANLAR

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde ikametleri Türkiye’deki adresleri kayıtlıysa SGK otomatik olarak bu kişileri de genel sağlık sigortası kapsamına koyacak. Ve bunlar da gelir testi sonucuna göre prim ödemek zorunda kalabilecekler. Eğer nüfus müdürlüğünde ikamet adresi yurt dışı olarak düzeltilirse genel sağlık sigortası primi ödemeyecekler.

Yurt Dışında Yaşayanlar Genel Sağlık Sigortası Primi Yatıaracak mı , Yurt Dışında İkamet Edenler GSS Primi Ödeyecek mi Ne kadar Ödeyecek 2012 , Yurt Dışında Yaşıyorum Zorunlu Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Yapacak mıyım Ne Kadar Ödeyeceğim , Yurt Dışında Olanlar Genel Sağlık Sigortasına Başvuracak mı Zorunlu mu Şartları Nelerdir Cezası Var mı 2012 – sorularının cevaplarını aldınız .

19 Ocak 2012

5 yorum

  1. Benim kayvalide ve kayinpederim uzun zamandan beri Amerika’da yasiyorlar. Emeklilikten sonra kisi Amerika’da yazida Turkiye’de geciriyorlar, ama Turkiye’de saglik sigortalari yok. Bildigim kadariyla 2012 kanununuda bilmiyorlar. Benim sorum:
    Turkiyedeki sgalik sigortasini alabilirlermi, alabilirlerse nasil muracaat etmeleri gerekir.
    Yardimlariniza simdiden tesekkurler.

  2. ben 12 02 1958 dogumluyum sigorta girişim 01 04 1991 girişim 1978 1980 arası askerlik yaptım onun borclanmasını ödedim 2001 bagkurlu oldum 2008 bagkurdan cıkıp sigortaya 2009 girdim ve sigortadan sonra 853 gün ödedim şimdi 1 yıldır yurt dışındayım ve burda iş yerim var ben nasıl prim yatırabilir ne zaman emeklı olabilirim saygılar nejdet özmen

  3. Eşimle 12 Ocak 2012 tarihinde evlendik ve ben geçici bir süreliğine Türkiye’de bulunmaktayım. Eşim 5 yıldır yurtdışında çalışıyor ve doğal olarak sigortası işlemiyor. Ben bu durumda Türkiye’de sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilecek miyim, yararlanabileceksem bunun için herhangi bir başvuru yapmam gerekiyor mu ve nereye? Hastahanelere gitmem gerektiğinde ücretli olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyormuşum ama eğer yurtdışında yaşadığıma dair belgelerimle gidersem ücretsiz olacakmış gibi şeyler söylüyorlar bunlar nelerdir?

  4. yurt disinda gecici olarak calisan ve ailesi turkiyede bulunan yesil kartli aile reisi konsolosluga adres beyan formu vermesi gerekiyormu yoksa yesil kart vize bitiminde ailesi turkiyeden normal gss yapabiliyormu.(bence bu cok onemli bir soru cunku turkiyede cok sayida kisi 5-6 aylik gecici isler bularak yurt disinda calisanlar var ve su anda ailesi turkiyede ama kendisi yurt disinda bu adam ne yapmasi lazim bu yasaya gore)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.