Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Eylül 2020

Yuri Gagarin Kimdir Hayatı

Aşağıda yuri gagarin kimdir hayatı kısaca olarak ele alacağız.

Tam adı Yuri Alekseyeviç Gagarin’dir. Rusya’nın en meşhur kozmonotlarından biridir. 1961 yılında uzaya çıkan ve dünyamızı dünya dışı uzaydan ilk kez gözlemleyen kişi olarak tarihe geçmiştir. 1934 yılında Rusya’nın Klushino şehrinde doğmuştur. Çok zor bir çocukluk yılları olmuştur.

Çocukluk yılları İkinci Dünya Savaşı’nın gölgesinde geçmiştir. Ailesi savaştan oldukça kötü etkilenmiştir. İki abisi savaşmak için Almanya’ya girmiş fakat geri dönmemiştir. Yaşadığı bölge bugün Ukrayna sınırları içinde kalmakta ve o gün Sovyet Rusya’ya bağlı bir yerdir.

Çocukken yaramaz ve zeki bir çocuk olarak öğretmenlerinin eleştirdiği ama sevdiği bir insan olmuştur. Onu yakından etkileyen kişilerden biri de orduda pilotluk yapmış olan Matematik Öğretmeni olarak bilinmektedir. Hayatında dönüm noktası olmuştur. Havacılıkla ilgilenmeye başlamıştır.

Pilotluğa merak salmıştır. 1955 yılında aldığı hacılık eğitimlerini tamamlayarak savaş uçağı kullanmaya başlamıştır. Daha sonra uzay çalışmaları kapsamında çeşitli programlara aranılan kişiler arasına girmeye hak kazanmıştır. Uzay programlarının gerçekleşmesinde gerekli teknik desteği sağlayan mürettebat içinde yer almıştır.

Vostok 1 adılı araçla 1961 yılında uzaya seyahat etmiştir. Bu yolculuk sırasında rütbesi yükseltmiştir. Dünyamızı uzaydan gözlemleyen ilk insan olarak tarihe geçmiştir. Uzay dönüşünde kozmonot yetiştirme programlarına katılarak eğitimlerde yer almıştır. 1968 yılında bir uçak kazasında hayatını kaybetmiştir.Bunun bir komplo teorisi olduğu da gizemini korumaya devam etmektedir.

Yuri Gagarin Kimdir Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hande dedi ki:

    Yuri Gagarin; dünya tarihine adı yazmış çok önemli bir kişi herkesin bildiğini düşünüyorum ama bu konuyu yazdığınıza göre bilmeyen varmış :) Tabi ki Uzaya giden ilk insan.

Yorum Yaz