Yüreği Cız Etmek Deyiminin Anlamı

cocuk_kalbi1

Türkler tarih sahnesinde bir çok olay yaşamış ve bu olaylar akabinde de bir çok tecrübe edinmiş bir millettir. Bu nedenle de Türk atalarının hayat boyunca yaşamış olduğu tecrübeler yani deneyimler daha fazladır. Bu nedenle de eski dönemlerde atalarımız yaşadıkları olayların sonucunda edindikleri deneyimleri anlatabilmek için belli başlı cümleler kurmuşlardır bu cümleler asırlar geçtikçe halk arasında yayılmış ve nesilden nesle aktarılmıştır. ve bu sözler kalıplaşmıştır. Bu kalıplaşmış kelime gruplarına atasözleri ve deyimler gibi isimler verilir.

Atalarımızın bizlere miras olarak bıraktığı atasözleri ve deyimler günümüzde bir ok olayı ve bu olaylar karşısındaki insanların duygu ve düşüncelerin ifade etmektedir. Bu deyimlerden birisi de “Yüreği cız etmek” deyimidir.

Bazı insanları çok yumuşaktır yani vicdanlıdır bu nedenle de bir insanın başına kötü bir olay geldiğini gördüklerinde o kişilere haddinden fazla üzülürler ve acırlar. Bu kişiler için de “Yüreği cız etmek” deyimi kullanılmaktadır.

Örnek Cümle: Çocuğu sokaklarda öyle perişan görünce yüreğim cız etti.

Yüreği Cız Etmek Deyiminin Anlamı Nedir Konusunda Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.