Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Yurdumuzda Bulunan ve Çıkartılan Madenler

Yurdumuzda Bulunan ve Çıkartılan Madenler Nelerdir

Bu yazımızda ülkemizde çıkarılan madenlerden bahsedeceğiz. Bu madenler şunlardır; demir, krom, bor, boksit, bakır, lüle taşı, kükürt, tuz, cıva, oltu taşı, mermer, volfram, aspest, manganez, taş kömürü, zımpara taşı ve fosfat gelir. Bu saydığımız madenlerin çıkarılış bölgelerinden bahsedelim.

Demir; Yurdumuzda en çok rastlanılan maden budur. Ülkemizin demir madeninin % 80 ‘i Sivas Divriği’den çıkarılmaktadır. Bu oran ile Sivas Demir madeni bakımından zengin birinci ildir. Ayrıca sanayiye büyük katkılar sağlamaktadır. çünkü demir en çok sanayide kullanılmaktadır.

Bakır; Bu maden daha çok; Elazığ Ergani, Kastamonu Küre, Artvin Murgul’dan karşılanır. Daha çok elektrik- elektronik sanayisinde kullanılır. Çünkü oldukça iyi bir iletkendir.

Krom; Bu maden sert ve paslanmaz özelliğiyle tanınır. Daha çok kakmacılık sanatında ve çelik yapımında bu madene ihtiyaç duyulmaktadır. Yurdumuzda bu madene; Kütahya ve Bursa arasında, Eskişehir Seyitgazi’de, Elazığ Guleman ve Dalman havzalarında rastlanılmaktadır. Bu maden bakımından oldukça zengindir. Bu madeni yurt dışına ithal etmekteyiz.

Taş Kömürü; Yurdumuzda en önemli enerji kaynaklarından biridir. Bu maden Zonguldak ve civarında tek kömür madeni olan yataktan çıkartılmaktadır. Bu yatağın senelik kömür rezervi bir milyon tonu bulur.

Ülkemizde Bulunan ve Çıkarılan Madenler Kısaca Bilgi Verdik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz