Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2022

Yunus Emre Neler Yapmıştır Kısaca

Bu yazımızda Yunus Emre neler yapmıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Yunus Emre, 13. yüzyılın sonlarına doğru ve 14. yüzyılın başlarında Anadolu toprakları üzerinde yaşamış bir halk şairidir. Yunus Emre, dönemin önemli kanaat önderleriyle birlikte hareket etmiş ve onlardan dersler almıştır.

 

Yunus Emre, Hacı Bektaşi Veli’den tasavvuf dersleri almaya başlamışken hocası Taptuk Emre ile tanışınca onu takip etmiş ve tasavvuf yolunda olgunlaşmıştır. Yunus Emre önemli bir mutasavvıf olarak Anadolu halkının manevi dünyasının oluşmasında önemli katkılar sunmuştur.

Yunus Emre halk dilinde önemli şiirler yazarak, insanları iyiye, doğruya, güzele davet etmiştir. Merhamet, adalet, hürriyet ve vicdan konuları insan merkezli ve dindar bir kimlikle şiir haline getirmiştir. Anadolu’yu karış karış gezerek insanlara bunu anlatmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Lale dedi ki:

  Aynen çok iyi dedin mine bencede temellere kapak olsun mesela senin gibiler

 2. İSMAİL Çınar dedi ki:

  Helal olsun bunu yazana

 3. Berat dedi ki:

  Çok iyi anlattı

  1. mine dedi ki:

   bence süper kim yazdıysa sonsuz teşekkürler :) tam da istediğim gibi, okulun en güzel ve çalışkan kızı olarak beğendim, tembellere kapak olsun.

   1. Anonim dedi ki:

    Övünmenin hic kimseye faydasi yok aksine zarari varken övünenlerin hala bisey yapıyorum zannedip de bu salak davranisa devam etmeleri…

Yorum Yaz