Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Yönleri Bulma Yöntemleri Araç ve Gereçleri Nelerdir?

Aşağıda yönleri bulma yöntemleri araç ve gereçleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Yer ve yön bulma insanlık tarihi kadar eski bir ihtiyaçtır. Bu nedenle insanlar bu alanda çok tecrübelidir. Teknik bir cihaz olmadan da yer yön bulmak oldukça kolay olarak gerçekleşmektedir. Bunun için iyi bir gözlemci olması gerekir. Yön bulma yöntemleri oldukça fazladır. Günümüzde kadim mimari eserlerin özelliklerin bile yararlanarak yön bulmak mümkündür.

Yön bulma yöntemleri araç ve gereçleri şu şekildedir:

*Pusula Metodu: Pusula iki göstergeli ve zıt yön göstergeli olarak manyetik alandan etkilenerek yön gösterir. Pusulanın kuzeyi dünyanın manyetik güneyini, pusulanın güneyi dünyanın manyetik kuzeyini göstermektedir. Böylece çekim kuvvetlerine göre pusula ile yer yön bulmak çok kolaydır.

*Çubuk Metodu: Uzun bir çubuk alıp yere diktiğinizde güneşin geliş açılarına göre gölgesinin en kısa olduğu zamanda gölge boyu kuzeyi göstermektedir. Böylece açık havalarda yön bulmak mümkün olmaktadır.

*Camilere Bakarak: Mihrabın olduğu kıble duvarı güneyi, cami giriş kapısı da genelde mihrap karşısı olarak kuzeyi göstermektedir. Ayrıca minarelerin şerefe kapıları her zaman kıble istikametinde olarak güneyi göstermektedir.

*Karınca Yuvalarına Bakarak: Karınca yuvalarının giriş kısımları her zaman güneyi gösterir ve tersi istikamet de kuzeyi gösterir.

*Mezar Taşlarına Bakarak: Mezarların baş tarafları batıyı, ayak tarafları ise doğuyu göstermektedir.

*Ağaçlara Bakarak: Ağaçların yosun bağlayan yerleri her zaman kuzeyi göstermektedir.

Yönleri Bulma Yöntemleri Araç ve Gereçleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. emre dedi ki:

    Yönleri bulmada pusula kullanılır en bilindiği bu. Ama rüzgarın esiş yönü yada güneşin doğuş yönü gibi faktörlerde yön bulmak için etkili çözümler özellikle pusula gibi teknolojik aletlerin olmadığı yerde.

Yorum Yaz