Yoğunluk Maddenin Neyine Bağlıdır?
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Yoğunluk Maddenin Neyine Bağlıdır?

Aşağıda yoğunluk maddenin neyine bağlıdır kısaca olarak ele alacağız.

Yoğunluk, bir cismin bir santimetreküplük hacminin, +4 santigrat suya göre hesaplanmasıdır. Yoğunluk bazı değerlere göre değişmektedir. Yoğunluk maddenin fiziksel bir özelliğidir. Ayırt edici bir özelliğidir. Çünkü maddeler yoğunluklarına göre birbirinden ayrılmaktadır. Birbirine karışmaktadır.

Zeytinyağın, suyun üstünde kaldığı bilinmektedir Bunun nedeni yağın yoğunluğunun suyun yoğunluğundan az olmasıdır. Yoğunluk düşük olan yoğunluğu yüksek olanın üstünde yer alır. Yoğunluk basınç, sıcaklık, ısı, hacim ve kütleye bağlı olarak değişmektedir. Yoğunluk bir maddenin kütlesi ile hacminin oranına bağlı olarak değişmektedir. Yoğunluğu etkileyen en önemli fiziksel olaylar basınç ve sıcaklıktır. Yoğunluk ayırt edici bir özellik olduğu için maddelerin ayrıştırılmasında da ayırma yöntemi olarak kullanılmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. fatma dedi ki:

    Arkadaşlar yoğunluğun maddenin neyine bağlı olduğu hakkında fikri olan var mı ? Bu konuyu işliyoruz benimde huyumdur dersten önce biraz bilgi edinirim konuyla ilgili. O yüzden soruyorum.

Yorum Yaz