Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Mart 2021

YKS İngilizce Sınavına Nasıl Çalışılır

YKS ingilizce sınavına nasıl çalışılır hakkında bilgi kısaca

YKS maratonu devam ederken sınav başvuruları da başlatıldı. Dilko Yayınları Yayın Kurulu Başkanı Nizamettin Er YKS İngilizce sınavına girecek adaylara bazı önerilerde bulundu.

TYT sonrası yoğun bir şekilde YKS İngilizce sınavına hazırlanan öğrenciler için Dil-1, Dil-2, Dil-3 puanlarını oluşturmada YKS sınavında yapacakları netler oldukça önemli olacak. Bu nedenle en iyi şekilde vakti değerlendirerek çalışmakta fayda var. YKS hazırlık aşamaları 3 başlık altında şu şekilde açıklanabilir.

1) Kelime Çalışması: YKS sınavı 80 sorudan oluşuyor. Bu 80 sorunun ise 5-6 tanesi kelime sorusu. Ancak sınavın çok büyük kısmı okuduğunu anlamaya yönelik olduğu için kelime birikimi büyük önem kazanıyor. Çünkü okuduğunu anlama becerisi kelime dağarcığı ile doğrudan alakalı. Bu doğrultuda geçmiş yıllarda yapılmış YKS sınavlarını incelemek faydalı olacaktır. Bunun dışında adaylar her gün yeni kelimeler öğrenmeli ve birikimlerini artırmalıdır. Bir kelime defteri tutmak da verim sağlayabilir. Kelime defteri sayesinde her gün öğrenilen kelimeler tekrar edilerek pekiştirilebilir. 60 net yapan bir aday ile 70 net yapan bir aday arasındaki fark kelime birikiminden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle kelime çalışmaları sınavda başarı elde etmek açısından oldukça önemlidir.

2) Dilbilgisi Çalışması: ilk 20 sorusunun 15’i dilbilgisi olan YKS sınavında öğrenciler dilbilgisine hakim olmasına rağmen bazı hatalar yapmaktadır. Gramer konuları ayrıntılarıyla tekrar edilmelidir ve gramer sorularına doğru şekilde yaklaşım öğrenilmelidir. Öğrenciler sorulara doğru metodu uyguladıklarında bu 20 sorudan çok fazla net yapacaktır.

3) Skills Çalışması: YKS kelime ve gramer sorularının dışında okuduğunu anlama ve yorumlama ile ilgili sorular yer almaktadır. Bu bölümde 15 okuma parçası sorusu, 8 cümle tamamlama sorusu, 5 diyalog sorusu, 5 anlamca en yakın sorusu, 5 verilen durum sorusu, parça tamamlama soruları, 12 çeviri sorusu, 5 de anlam bütünlüğünü bozan öge bulma sorusu sorulmaktadır. En çok soruya yer verilen bölüm bu bölümdür ve öğrenciler burada ilk iki bölümde söz ettiğimiz çalışmaların yararını göreceklerdir. Kelime dağarcığı geniş olan ve gramer konularını iyi bilen bir öğrenci yorum ve anlama kabiliyeti de kazanacak ve bu bölümden iyi netler elde edecektir. Bu bölümde soruları çözerken bazı ipuçlarını yakalamak çok önemlidir.

Birbirini tamamlayan bu üç çalışmadan biri diğerinin yerine tercih edilemez ve biri diğeriyle telafi edilemez. Kelime, dil bilgisi ve skills çalışmaları bir bütündür ve başarıya ulaşma yolunda önemli adımlardır. Sistemli çalışma ile üstesinden gelinebilecek bu sınavdan önceki her denemeyi bir sınav provası olarak görmenizi tavsiye ederim.

YKS İngilizce Nasıl Çalışılır Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz