Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2021

YKS Biyoloji Sınavına Nasıl Çalışılır

YKS Biyoloji Sınavına Nasıl Çalışılır hakkında bilgi kısaca.

Üniversiteye giriş için büyük öneme sahip iki sınav olan TYT ve YKS. YKS’ye halen hazırlanmaya devam eden öğrenciler için ipi göğüslemeye son bir ay kaldı. Haziran ayında gerçekleştirilecek YKS’de biyoloji sınavı hakkında bu yazıda bolca bilgi bulabilirsiniz.

Öncelikle Kadriye Can Balkan, Açı Dershaneleri Biyoloji Öğretmeni, öğrencileri “okuyarak biyoloji halledilir” düşüncesinden uzaklaşmak konusunda uyarıyor. TYT’de biyolojiden 13 soru soruluyor ve tecrübelerine dayanarak konuşan öğretmen yoruma dayalı soru miktarının git gide azaldığını söylüyor. Bilgiye dayalı sorular artık daha çok tercih ediliyor. Öğrencilerin biyolojiyi genelde sözel bir ders olarak görmesinden yakınan öğretmen sorulardaki bu trendin biyolojinin sözel bir ders olarak görülmemesi gerektiğine bir neden olarak gösteriyor. Öğrencilerin biyolojiden başarısız olmasının en büyük nedeni diğer derslere ağırlık vererek biyolojiyi son ay okuyarak halletme düşüncesi. Konuların zincir misali iç içe olduğu biyoloji dersi bu tip bir çalışmaya asla müsait değil. Örnek vermek gerekirse hücre zarından madde geçişi ve sindirim sistemi konularının anlaşılması canlıların temel bileşenleri ve özellikleri konusunun iyice kavranmasına bağlıdır.

Ezberci eğitim sistemimiz ne yazık ki öğrencileri kesin sonuç odaklı çalışmaya yönlendiriyor. Okuyup yorum yaparak çalışılması gereken dersler bu sebeple öğrencilere angarya geliyor. Birbirine bağlı konular öğrencilerin konu seçerek çalışmasını mümkün kılmıyor ve bu da öğrenciler arasında zaman zaman umutsuzluk yaratabiliyor.

Haftalık konu tekrarları biyolojide başarıyı yakalamak için en önemli anahtar. Yığılan konularının altından kalkması kolay olmayan bir ders olması biyolojinin böyle çalışılmasını gerektiriyor. Bol soru çözümü ve düzenli konu tekrarı ayrıca öğrencilere “ben bu dersi yapıyorum” özgüvenini getirir ve “yapamıyorum” diyerek psikolojik baskı altına girip yapamayan öğrencilerin azalmasını sağlar. Cevap anahtarları soru çözümlerinde sınırlı kalınmaması gereken bir araç. Anlaşılmayan soruların cevapları mutlaka öğretmenlerle tartışılmalı.

Soru sormaktan çekinmek bir öğrencinin kesinlikle düşmemesi gereken bir hata. Arkadaşlarının dalga geçmesini veya öğretmenin kızmasını dert eden öğrenciler bu hataya düşüyor. Oysa böyle şeyler neredeyse hiç yaşanmamaktadır. Yaşansa bile son gülenin iyi gülen olduğunu unutmamalıyız.

Canlıların temel bileşenleri, hücre ve hücre bölünmesi konuları son senelerde TYT biyoloji sorularında en çok rastlanılan konular. Biyolojinin bel kemiği diyebileceğimiz bu konulara önem verilmesi şart. Ekosistem, evrim, sınıflandırma ve çeşitlilik konuları da son senelerde sorularda önem verilen konulardan. Bunun da sebebi çevreye duyarlı ve bilinçli bireyler yetiştirilmesinin sağlanması. Olmazsa olmazlardan biri de bitki fizyolojisi. Soyağacı soruları (kalıtım konusu) da büyük bir önem taşımakta. Sistemler de en zor konulardan biri ve çalışılması gerekiyor. Duyu organı sorusu son senelerde pek rastlanılmayan bir türdü fakat bu sene bir adet soruya yer verildi. Yani öğrenciler sürprizlere de hazırlıklı olmalı.

YKS, TYT’ye göre daha çok bilgi içerikli sorulara sahip bir sınav. MF3 puan türünden tercih yapacak adayların YKS biyolojiye büyük önem vermesi gerekiyor. Diğer puan türlerinden tercih yapılacak olsa da biyolojinin kendi puan türünüz içerisinde yarışanlar arasında sizi öne geçirecek unsur olduğunu unutmamalısınız. Bilenin yapacağı bu sınavda canlıların temel bileşenleri, hücre, ekosistem, sınıflandırma, kalıtım, evrim, davranış, sistemler şeklinde olup, hücresel solunum, fotosentez, endokrin sistem, bitki fizyolojisi konuları büyük önem taşımakta.

YKS kesinlikle başarılamayacak bir sınav değildir. Düzenli ve disiplinli çalışan herkes istediği yerlere yerleşebilir. Kaygı ve strese asla düşülmemelidir çünkü hiçbir sınavın ucunda ölüm yoktur. Düzenli ve disiplinli çalışan bir öğrenci zaten kendinden emin olur ve bu duruma düşmez. Öğrencileri motive eden en önemli şeylerden biri de kaygıdır. Buradan çıkarılacak sonuç ise kaygının sıfırlanamayacağı, minimum düzeyde öğrencinin işine yarayacağıdır. Başarınızın önüne kaygınızın geçmesine izin vermediğiniz sürece başarılı olursunuz.

270632

Biyoloji Nasıl Çalışılır Hangi Ders Nasıl Çalışılmalı YKS Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz