Yılkı Atı Kitap Özeti
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ağustos 2018

Yılkı Atı Kitap Özeti

Aşağıda yılkı atı kitap özeti kısaca olarak ele alacağız.

Anadolu köylerde işe yaramayan atları dağlara bayırlara salarlardı. Dorukısrak isimli at da artık işe yaramadığı düşünüldüğü için sahibi tarafından dağlara salınmıştı. Eğer yaşamaya devam edip de kendini kanıtlarsa geri döndüğünde yeniden sahibi tarafından kullanılacaktı.

Bir arın kışa, soğuğa, açlığa ve kimsesizliğe terk edilip bu derece yalnız kalmasına ve kendini ispat etmesine yılkı denirdi. Dorukısrak aylarca dağlarda evinden, ailesinden uzakta kalmıştı. O neden çok üzülüyordu ve kendini kötü hissediyordu. Kendisi gibi yılkıya sürülmüş atlarla birlikte vakit geçirmişti. Maceradan maceraya koşmuştu.

Yılkıya sürülen atlarla ölüm kalım savaşına girmişti. Bitkin düştüğü zamanlar da olmuştu. Yılkı her geçen gün çiftliğin hayaliyle yaşamıştı. Bir gün geri döndüğünde her şeyin düzeleceğine de inanmıştı. Fakat ailesine kavuştuğunda yapacağını biliyordu.

Sahibi Dorukısrak’ın ölmediğini ve dağlarda başıboş dolaştığını öğrenmişti. Onu yeniden sahiplenmek istemişti. Onun için onu almak istemişti. Dorukısrak çiftliğe gelerek evladıyla birlikte yeniden kaçmaya tercih etmişti. Sahibi bir daha ne onu ne de çocuğunu bulamamıştı. Yaşlı anne ile yavrusunu bir daha bulamamışlardır.

Yalnızlığın, çetin ve zorlu şartların, kışın ve zor durumların acı veren ve mücadele gerektiren yanlarını anlatan bir eser olarak ödüllere layık görülen bir edebiyat eserinin tarihe not düşülmesi Türk Edebiyatı için de önemli bir kazanım olmuştur.

Yılkı Atı Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. huriye dedi ki:

    Yılkı atı kitabının özetini burada bulduğuma o kadar sevindim ki anlatamam. Öğretmenimiz sınavda bir kaç kitaptan birinin özetini soracak ama ben hepsini okuyamadım biri de bu kitap. Çok makbule geçti yani.

Yorum Yaz