YGS puanları nasıl oluşur?

  • YGS puanları nasıl oluşur?

YGS `de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınır. Her öğrencinin; Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri`nde cevap verdiği her test için, bir standart puan hesaplanır. Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testte hatalı soru bulunduğu takdirde bu soru puanlama dışında tutulur ve adayların puanları diğer sorulara verdikleri cevaplardan hesaplanır. Sınava giren öğrencilerin, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı saptanır. Doğru cevap sayısından, yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunur. Son sınıfta okumakta olan adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalaması ve standart sapması elde edilir. Daha sonra, bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 100, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanır. Hesaplanan standart puanlar ve belirli ağırlıklar kullanılarak adayların Ağırlıklı YGS puanları hesaplanır. YGS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100 en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek YGS-1, YGS-2, YGS-, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puanları oluşturulur.

3 yorum

  1. benim ygs den gelen puanım 299.919 ama internette hesapladığımda 315 geliyor bunda standart sapma mı rol oynuyor anlayamadım.polisliğe girmem için 300 ham alma gerekli sınırda kladım delircem ya :(

  2. bilgiler için teşekkürler.peki bu sene ortalama ögrencilerin durumu düşük olursa ki düşün bu kaç puan etkiler ortalama az çok bi bilgisi olan var mı? bide benim kendi netlerimle hesaplama 270 e yakın geliyo bunu ne ölçüde deyiştirir?

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.