Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Mayıs 2021

Yerel Yönetim Nedir Kısaca

Bu yazımızda yerel yönetim nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bir devletin idari yapısının şekillenmesi genel ve yerel yönetimle sağlanır. Genel yönetim, hükümetin belirlenmesiyle yürütmenin oluşması, yasamanın meclisin elinde olması ve yargının bağımsız mahkemeler elinde olmasıyla sağlanır.

Devlet yönetiminde alt yapı ve üst yapı faaliyetleri, vatandaşın hizmet ihtiyaçları gibi durumlar da yerel yönetimler tarafından karşılanır.

Yerel yönetim, şehir, ilçe, köy veya kasaba halkının genel ortak ihtiyaçlarının giderilmesi için halk tarafından seçilen kişiler tarafından oluşturulan tüzel birimlerdir. Yerel yönetimde, belediye başkanları ve muhtarlar görev yapar. Ayrıca meclis üyeleri ve ihtiyar heyeti de başkan ve muhtara yardım eder.

Bir şehrin ya a beldenin yönetiminde belediyeler, belde işleriyle uğraşırlar. Alt yapı ve üst yapı faaliyetleri, hizmet alanlarının geliştirilmesi gibi ihtiyaçlar belediyeler tarafından gerçekleştirilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ceren dedi ki:

    Sizin sayenizde yerel yönetim ne demektir bu konuyu anladım, teşekkürler.

  2. Berna dedi ki:

    Yerel yönetimler konusu ne kadar da kolaymış :) Sizin sayenizde bir konuyu daha anladım ve ödevimi yaptım muhteşem ve çok başarılı bir sitesiniz.

Yorum Yaz