Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Ağustos 2021

Yerel Yönetim Birimlerine Neden İhtiyaç Duyulmuştur?

Bu yazımızda yerel yönetim birimlerine neden ihtiyaç duyulmuştur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Devlet yönetimlerinde merkezi yönetim ve yerel yönetim sistemleri de bulunabilir. Her ikisinin de seçimle belirlendiği devlet yönetimi sistemlerinde yerel yönetimler, merkezi yönetime bağlı olarak da çalışabilir.

 

Ülkemizde merkezi ve yerel yönetimler bulunmaktadır. Yerel yönetimler, merkezi yönetime bağlı olarak çalışmaktadır. Yerel yönetimler vilayet ve belediye olarak oluşmaktadır. Yerel yönetimler, il, ilçe ve mahalle yönetimlerinden oluşmaktadır.

İl ve ilçeler belediye hizmetleri ile yönetilmekte, vali ve kaymakamın atanmasıyla merkeze bağlanmaktadır. Mahalle yönetimlerinde muhtarlar seçimlerle belirlenir.

Yerel yönetim birimleri, merkezi yönetim birimlerinin ülke geneline daha çabuk, kolay, rahat ulaşması için kurulmuştur. Kanuni, hukuki, siyasi ve politik düzenlemelerin insanlara ulaşmasında daha etkili olunması için oluşturulmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Melike dedi ki:

    Sosyal bilgiler öğretmeni yerel yönetim birimlerine neden ihtiyaç duyulmuştur araştırın dedi google da araştırırken bu sitede aradığımı tam anlamıyla buldum. Sayenizde çok fazla araştırmakla uğraşmadan sorumun cevabını almış oldum.

Yorum Yaz