Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Yerel Ve Evrensel Kültür Nedir Kısaca

Bu yazımızda yerel ve evrensel kültür nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kültür, zaman içinde ortaya çıkan ve bir millete özgü olarak gelişen gelenek ve görenekler, örf ve adetler, ahlaki, hukuki ve dini kriterlerin bütünüdür. Kültür, bir millete özgü olarak meydana gelirken, dünya çapında kabul edilen değerler de vardır.

Bu sebeple kültür ikiye ayrılır. Bunlar, yerel kültür ve evrensel kültürdür. Kültürün hayat alanına ve hayat tarzına göre değişiklik göstermesi insanlara bağlıdır.

Yerel kültür, bir millete özgü olarak zaman içinde ortaya çıkan tutum, değer ve normların, gelenek ve görenek, örf ve adet şeklinde yaşanmasıdır.

Evrensel kültür, bilim, teknik, sanat, edebiyat, felsefe ve din gibi bütün insanlar tarafından insanlık adına kabul edilen tutum, değer ve normlar olarak oluşur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ceren dedi ki:

    Teşekkürler. yerel ve evrensel kültür ne demektir kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

  2. Banu dedi ki:

    Bu yazınızda yerel ve evrensel kültürü açıklarken önce kültür kavramını açıklayıp sonra yerel ve evrensel kültürü açıklamanız çok iyi olmuş.Sayenizde merakımı giderdim. Emeğinize sağlık.

Yorum Yaz