Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Yerel Saat Hesaplamaları

Yerel saat hesaplamaları nasıl yapılır hakkında bilgi kısaca, yerel saat hesaplamaları.

Güneş her bölgede farklı saatte farklı konumda bulunmaktadır. Ancak ülkeler kendi içlerinde saat birliğini sağlayabilmek için çoğunlukla tek bir saat dilimini kullanırlar. Fakat her yerin kendine özgü bir yerel saati de mevcuttur. 24 saat içerisinde bir gün tamamlandığına, yani 360 derecelik bir tam tur Dünya tarafından 24 saatte tamamlandığına göre 4 dakika aralıklarla boylamların (meridyenlerin) Güneş önünden geçtiği söylenebilir. Bir boylam üzerindeki her bir nokta Güneş’in önünden aynı anda geçer fakat bir enlem üzerindeki noktalar Güneş’in önünden farklı zamanlarda geçer. Böylece yerel bölgeler arasında zaman farkı oluşur.

Bir noktanın yerel saatinin belirlenmesinde referans olarak o noktanın öğlen saat 12’de en büyük açı ile Güneş ışınlarını aldığı vakit kullanılır. Diğer vakitler de buradan hesaplanır.

Dünya’nın doğudan batıya doğru dönmesinin bir sonucu olarak Güneş doğu istikametinden doğmaktadır. Bu sebepledir ki doğuda bulunan insanlar güne daha erken merhaba der. Yani buradaki yerel saat daha ileridir.

İki yer arasındaki  yerel saat farkının hesaplanabilmesi için önce boylam farkları bulunur. İki boylam arası zaman farkı 4 dakika olduğuna göre 4 dakika ile boylam farkı sayısının çarpılması sonucu zaman farkı hesaplanmış olur. Yerel saati merak edilen yer doğuda ise bu zaman farkı diğerine eklenir, batıda ise çıkartılır.

Yerel Saat Hesaplamaları Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz