Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Önemi ve Sonuçları

Aşağıda yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi ve sonuçları kısaca olarak ele alacağız.

Doğada enerji kaynakları iki şekilde meydana gelmektedir. bunlar yenilenebilir enerji kaynakları ve yenilenemez enerji kaynakları olarak bulunmaktadır. Yenilemez enerji kaynakları fosil yakıtlar ve nükleer enerji olarak bilinmektedir. Fosil yakıtlar binlerce yıl içinde genel olarak canlı atıklarının fosilleşmesi ve yakıt haline gelmesiyle yer altı derinliklerinde oluşmaktadır.

Fosil yakıtlar, doğalgaz, kömür, taş kömürü, linyit, petrol olarak bilinmektedir. Fosil yakıtların tüketilmesinde meydana gelen atıklar çevreye zarar vermektedir. Bu da yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasını öne çıkarmaktadır. Fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerji kaynaklarının tüketilmesi çevreye daha az zarar vermekte ve geri dönüşümün de yapılmasını sağlamaktadır.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi, yenilenebilir olarak çevre kirliliklerinin yaşanmamasıdır. Yenilenebilir enerji kaynakları doğal kaynaklar olarak çevrede bulunan unsurlardan elde edilebilir. Sıcak su kaynakları, güneş, rüzgar gibi unsurlar elektrik enerjisinin üretilmesinde etkili olmaktadır.

Yenilenebilir enerji kaynakları sayesinde çevre sorunlarını yaşanmamakta ve çevre kirlilikleri azalmaktadır. Çevrenin zarar görmemesi, canlıların zarar görmemesi anlamına gelmektedir. Bu da nesil emniyetinin sağlanması, dünyanın korunması anlamına gelmektedir.

Doğal kaynakların doğru bir şekilde enerji üretimi için kullanılması ekonomik olarak da getiri sağlamaktadır. Enerji tasarrufunun yaşanması, dışa bağımlılığın azaltılması ve ekonomik kalkınmanın gerçekleşmesi için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaşması gerekmektedir.

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Önemi ve Sonuçları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. leyla dedi ki:

    çok teşekkür ederiz, yenilebilir enerji kaynaklarının önemi hakkında ödevimi bitirdim.

Yorum Yaz