Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Yeni Türk Alfabesi Ne Zaman Kabul Edildi?

Bu yazımızda yeni Türk alfabesi ne zaman kabul edildi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkler tarih boyunca birçok alfabe kullanmışlardır. Göktürk Alfabesi, Uygur Alfabesi, Kiril Alfabesi, İslam Alfabesi ve son olarak Latin Alfabesi Türklerin kullandığı alfabelerdendir.

 

Türkler uzun yıllar İslam Harflerini kullanmışlardır. Osmanlı Devleti’nin yıkılmasının ardından kurulan ulus – devletin Türkiye Cumhuriyeti olarak yeni inkılaplara zemin oluşturması alfabe alanına da yansımıştır.

Cumhuriyet tarihinin en köklü inkılaplarından biri de Harf İnkılabı’dır. Harf İnkılabı’nın ardından 1 Kasım 1928’de Latin Alfabesi kabul edilmiştir. 1928’den itibaren büyün yayınlar Latin alfabesi ile basılmış ve yayınlanmıştır.

Harf Devrimi ile birlikte İslam Harflerinin kullanımını da yasaklamıştır. Ayrıca Arapça ve Farsça kelimeler de Türkçeden çıkarılarak yeni kelimeler bulunmuş ve kullanılmasının yaygınlaştırılması için gazetelerde basılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Fatma dedi ki:

    Sosyal bilgiler öğretmenimiz sınıfta birkaç kişiden yeni türk alfabesi hakkında araştırma yapmasını istedi. Benden ise kabulünü araştırmamı istedi. Yazınız sayesinde öğretmenim araştırmamı çok beğendi.

Yorum Yaz