Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Yem Bitkileri Nelerdir ve Nerelerde Yetişir?

Aşağıda yem bitkileri nelerdir ve nerelerde yetişir kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizde hayvancılık hemen her bölgemizde yapılmaktadır. Hayvancılık faaliyetleri coğrafyanın özelliklerine göre küçükbaş, büyükbaş ya da kümes hayvancılığı olarak değişmektedir. Ülkemizde bütün hayvancılık faaliyetleri özel olarak de endüstriyel olarak da yapılmaktadır.

Hayvancılık faaliyetlerinin yapılması bazı ihtiyaçların oluşmasını sağlar. Bunlardan biri de yemdir. Ülkemizde bitki örtüsü çok çeşitlidir. Bu nedenle yem bitkileri de ülkemizin farklı bölgelerinde bulunmakta ve yer yer özel olarak yetiştirilmektedir.

Yem bitkilerinin kullanılması çayır ve mera hayvancılığının yapılmasıyla ilgilidir. Ahır hayvancılığının artış göstermesi özel yem üretiminden sıradan yem üretimine bir geçişin yaşanmasına neden olmuştur. Çayır ve meraların giderek bozulması ve şehirleşmenin artması yem üretme ve yem bitkisi yetiştirme faaliyetlerini hızlandırmıştır.

Yem olarak üretilen endüstriyel bir şekilde işlenen bitkiler de bulunmaktadır. Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri özel tesis alanlarında bu bitkiler özel olarak kullanılmaktadır. Yem ve yem bitkileri bu nedenle ülkemizde üretimi gelişen ve endüstriyel bir değer kazanan alandır. En kaliteli yem bitkileri ülkemizde yetişmektedir. Fakat dışarıdan ithal edilen yem bitkileri de bulunmaktadır. Ayrıca ülkemizin ihraç ettiği yem bitkileri de bulunmaktadır. Yem ve yem bitkileri üreticiliği yaygınlaşmaktadır.

Türkiye’de bulunan yem bitkileri şu şekildedir:

*Yonca

*Korunga

*Burçak

*Fiğ

*Çimen

*Çayır

*Ot

Yem Bitkileri Nelerdir ve Nerelerde Yetişir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ilknur dedi ki:

    Yem bitkileri arpa veya buğday yada çayırlıklar olabilir. Bizim memlekette yazın gittiğimizde genelde hayvanlar bu tarz şeyler yiyor. Burçak veya şeker pancarı küspeside olabilir tabi.

Yorum Yaz