Yedek ya da Asil Olarak Kazandınız Ne Demek SBS 2013

2014 TEOG yerleştirme sonuçları açıklandı. Buna göre öğrenciler bir liseye asil olarak ya da yedek olarak yerleştiler. 2014 TEOG tercih sonuçları ekranında asil olarak kazandınız ya da yedek olarak kazandınız ibarelerini gören öğrenciler için bu kavramları açıklayalım. Asil olarak kazandınız ne demek anlamı ya da yedek olarak kazandınız ne demektir açıklayalım.

Asil Olarak Kazandınız : SBS tercih sonuçlarında bu ibareyi görenler, okula doğrudan gidip kayıt yaptırabilirler. Kesin yerleşmişlerdir.

Yedek olarak kazandınız: Bu ibareyi görenler ise, okula yedek sıradan yerleşmişlerdir. Yani asil olarak kazananlardan kayıt yaptırmayan öğrenci olursa yerine sıradan yedek öğrenciler alınacaktır anlamına geliyor. Yedek yerleştirme işlemleri 16 Ağustos 2013 tarihinden sonra yapılacaktır.

Asil Listeden Kayıtlar:

Tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrenci 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar asil olarak yerleştiği okula giderek kaydını yaptırabilecektir.Asil listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar kayıt yaptırmamaları halinde bu haklarını kaybederler.

Yedek Kayıt Dönemi:

Yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 19 Ağustos 2013 saat 08.00′den itibaren boş kalan kontenjanlar ilan edilecektir. Yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi, 26 Ağustos 2013 saat 17:00’ye kadar sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. 19–26 Ağustos 2013 tarihleri arasındaki yedek kayıt dönemi içerisinde yedek listeden kayıt hakkı kazanan sıradaki öğrencilerin ilanı her gün saat 19:00 da açıklanacaktır.

26 Ağustos 2013 saat 19:00 itibariyle kayıt hakkı kazandığı açıklanan öğrencilerin kayıtları 29 Ağustos 2013 saat 17:00’ye kadar devam edecektir.

Yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler https://e-okul.meb.gov.tr internet sayfasından ve Mobil Bilgilendirme Servisi aracılığıyla gönderilen SMS’ler ile kayıt
durumlarını takip edebileceklerdir.

SBS tercih Sonuçları Asil ve Yedek Sıra ile İlgili Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

159 yorum

 1. Arkadaşlar bugün açıklandı yedek sıram 11 :
  Okul kontenjan 170
  Kayıt olan öğrenci sayısı : 168
  Okul boş kontenjanı : 2
  Kayıt hakkı kazanmış öğrenci sayısı : 7
  Sonrada Yedek sırası bekliyor diyor olurmu sizce ???

 2. merhaba öncelikle ben bişiy sormak istiyorum bnm tercihlerimde 2 okulda yedek listedesiniz diyo ben hergün bakıyorum ama bişey değişmiyo.Eğer sonuçlar geç açıklanırsa ve ben ortada kalırmıyım veya tercihteki çıkan okula değilde kendi istediğim bi okula gidebilecekmiyim bi cevaplarmısınız lütfen :(( TEŞEKKÜRLER…

 3. arkadaslar bi sorum olcak ben yedek lısteye alındım ve ne zaman acıklancak normalde bugun değilmıydı?
  çok merak edıyorum.
  yedekte oldum lise:
  ümranıye anadolu lısesi
  inşallah onu kazanırım.

 4. arkadaşlar ben kontenjanı 204 olan okulun yedeğindeyim . yedek sıram 219 bu okula girebilir miyim? bir de kontenjanı 306 olan okulun yedeğindeyim. yedek sıram 439 bu okula da girme şansım var mı?

 5. arkadaşlar ben türkiyede 3636 yım. yüzdeliğim 0.35
  1) ist lisesi
  2) ist fen
  3) kabatas ing
  4) kabatas alm
  5) cağaloğlu yazdık
  cağaoloğlu asil ist fen 195. yedekteyim.
  ben neden kabatasın yedeğinde değilim?
  kazanamadığımdan mı yoksa tercih hatasından dolayı mı . benle ayın puanı alanlar varsa onlar kabatasın yedeğine düşmüsler mi çok önemli acil cevappppppppp

 6. Ben eskişehir meslek lisesini asil olarak kazandım.
  Evimizin önünde Hüseyin Er Çelebi Anadolu Lisesi var. Onuda yazdım fakat şuan boş gözüküyor açıklama kutusunda.(Bu sene açıldı okul.) Ben oraya ilk açıldığı için para v.s kamu kuruluşuna biyere başvursam yakın olarak oraya kayıt olma şansım var mı ?

 7. ben asıl olarak iskıiıp anadolu oğretmen lısesını kazandım ama ilk sıradakı tercıhım olan sağlık meslegın 208. yedek sırasındayım ve saglık meslek lısesıne gıtmek istıyorum ne yapmalıym

 8. Selamun Aleykum Tercih yaparken 1.sırada Anadolu Lisesi Yazdım Ve Açıklama Olarak Asil Olarak Kazandınız Diyor. Ben O Lise Değilde 3. Tercihimdeki Ticaret Meslek Lisesine Girmeyi İstiyorum Böle Birşey Mümkünmü ? Lütfen Yardım Edin. :))

 9. merhaba benim ilk tercihim olan anadolu lisesini asil olarak kazandınız yazıyor ama diğer 8 tercihimde hiç birşey yazmıyor 0 ibaresi var bunun anlamı nedir diye soracaktım cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

 10. Az önce baktım.Ellerim titriyor açıkçası.Sevinçten ağlayacağım.Sınav çok zordu gerçekten de.Hatta o kadar zordu en az 440 hedeflerken 366 aldım ama buna rağmen 398 puanlı liseye asil listeden girdim.Allah’ım kayıt yapmadan canımı alma.Bu gidişle sevinçten gecenin ortasında yakınlarımı arayıp bas bas bağırıcam…

 11. mrb. kızım asilden kazandığı okula gitmek istiyor ancak yedek listesinde yer aldığı okul daha iyi. yedek hakkımızı kullanmak istiyoruz ancak açıkta da kalmak istemiyoruz. asilden kayıt yaptırıp daha sonra yedek listeyi takip edebilir miyiz?

 12. Ben Az Önce Tercih Gitme Yerime Baktım
  Bursa hürriyet teknik ve endüstri lisesi makine bölümünün yanında yedek Listesindesiniz yazıyor Yani ben Kayıt Oldummu Yoksa Bekliyecekmiyim acil sölerseniz sevinirim.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.