Yazıyı Kullanan İlk Uygarlık Olmaları Sizce Sümerlere Ne Gibi Katkılar Sağlamış Olabilir?

Bu yazımızda yazıyı kullanan ilk uygarlık olmaları sizce Sümerlere ne gibi katkılar sağlamış olabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tarihte yazıyı seslerin karşılığı ifadeler ve resimler olarak kullanan Sümerler’dir. Sümerler’in yazıyı bulması tarihin başlamasına yaramıştır. Sümerler için yazının bulunması bilginin taşınması, saklanması, öğretilmesinde önemli bir etki oluşturmuştur. Eğitim ve kültürün gelişmesini sağlamıştır. Sümerler’in uygarlık kurmasında etkili olmuştur. Ticaretin gelişmesinde etkili olmuştur.

Sümerler’in yazıyı bulmasıyla birlikte tarihte yazılı tarih başlamıştır. Yazılı tarih ile birlikte bilgiye ulaşma ve doğru bilgiye ulaşma konusunda önemli bir katkısı bulunmaktadır. Yazının icadı Frigyalılar tarafından da geliştirilmiştir. Harflere karşılık gelen bir alfabe oluşturulmuştur. Böylece günümüz modern alfabe düzenine yaklaşılmıştır.

1 yorum

  1. Yazıyı kullanan ilk uygarlık olmaları bence Sümerlerin hem edebiyatına hem tarihine hem gelişmişliğine büyük katkı sağlamıştır. Adını duyurmakta kesinlikle yazıyı ilk kullanmış olmalarının büyük katkısı vardır.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.