Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Eylül 2020

Yazının İcadı ve Etkileri

145164-yazinin-icadi-nasil-olduYazının icadı, insanlığın en büyük buluşlarından birisidir. Çünkü tarihi dönemlerde yazının bulunması ile o dönemlere ait eserler ve bilgiler günümüze kadar kadar gelebilmiştir. Tarih bilim adamları da yazının icadı için insanlık tarihinin en büyük dönemeci olduğunu ve büyük bilgi devrimi niteliği taşıdığını ifade etmektedirler.

Tarihte yazıyı ilk kez milattan önce 3500’lü yıllarda Mezopotamya uygarlıklarından birisi olan Sümerler kullanmıştır. Sümerler yazıyı ilk olarak şekiller üzerine temellendirerek yaşanan olayları anlatmak için kullanmışlardır ve bunu yaparken de figürleri ve taşları kullanmışlardır.

Sümer medeniyeti yazıyı ilk dönemlerde taşların ve bitkilerin ya da toprak yüzeylerin üzerine kazıyorlardı ve böylece bir çok şekil sayesinde insanların yaşadığı önemli olayları yazıya döküyorlardı. İşte bu şekiller zamanla insanlar tarafından geliştirilmiştir ve böylece yazının icadı yapılarak yazı devrimi meydana gelmiştir.

Sümer medeniyetinin yazıyı icat etmesinin ardından Mısır medeniyeti de çivi yazısına bir çok özellik eklemişlerdir ve kendilerine özgü olan “Hiyeroglif” yazısını oluşturmuşlardır.

Yazının İcadı Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Tarihi Çağlar’ın başlamasını sağlamıştır.
    Asurluların ticaret yaparken not tutabilmelerini sağlamıştır.

Yorum Yaz