Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Yazım Kurallarına Neden Uyulmalıdır - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2022

Yazım Kurallarına Neden Uyulmalıdır

Her dilin kendi içerisinde birtakım kuralları vardır ve bu kurallar dilin yapısına göre değişiklik gösterir. Dil milletlerin en önemli varlıklarından ve devamlılık göstergelerinden bir tanesidir. Bir dil yok olduğunda bu o dili konuşan toplumun da yok olduğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle dilin sahip olduğu kurallar hem konuşma hem yazı dilinde olması gerektiği gibi uygulanmalı ve dile özen gösterilerek devamlılığı sağlanmaya çalışılmalıdır.

Kullanılan dil pek çok defa yazıya dökülür, anlatılmak istenenler yazı ile ifade edilerek kalıcılığın sağlanması hedeflenir. Kişiler yazı yazarken mutlaka yazım kurallarına uymalıdır. Yazım kurallarına uyulmadığında cümlelerin içinde asıl anlatılmak istenen karşı tarafa aktarılamayabilir. Yazının okunması zorlaşır. Okunan yazı herkes tarafından aynı şekilde algılanamaz.

d-kitap

Yazım kuralları olmazsa yazılarda anlam belirsizlikleri ve anlatım bozuklukları ortaya çıkar. Eğer bir dile saygı duyularak o dilin korunması hedefleniyorsa yazım kurallarına uymak bir mecburiyettir. Ayrıca yazım kurallarına uymayan kimseler toplumda da saygın insanlar olarak kabul görmezler. Bu insanların kaleme aldığı şeyler de diğer insanlar tarafından ciddiye almaz. Bu nedenle yazım kurallarına uyularak etkili bir yazı dili oluşturulmaya çalışılmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. mahmut dedi ki:

  soru ekini ya da bağlaç olan de da yı ayrı yazmıyorum ben. gayette ne demek istediğim anlaşılıyor. saçma sapan kuralar. hiç gerek yok.

  1. Barış Atasoy dedi ki:

   O da beni sevdi.
   Oda beni sevdi.
   Bak bakalım var mı, yok mu fark?

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781