Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Temmuz 2018

Yaz Aylarında Elektrik Telleri Neden Aşağıya Sarkar

Yaz Aylarında Elektrik Telleri Neden Aşağıya Sarkar

Yaz aylarında biraz dikkatli olan herkes elektrik ve telefon tellerinin aşağı sarktığına şahit olmuştur. Burada bahsedeceğimiz konu da bunun nedenidir.

Elektrik ve telefon telleri metallerden yapılmıştır. Metaller de ısı arttıkça genleşerek hacmini artırır. Kışın da soğuk havalarda bunun tam tersi görülür, teller büzüşür ve gerginleşir. O kadar gerilirler ki bazı teller kopabilir.

Peki bu genleşmenin nedeni nedir? Maddeler tanecikli yapıdadır ve bu tanecikler az ya da çok bir çekim kuvveti uygular. Katı maddelerde bu çekim kuvveti diğer fazdaki maddelere göre daha fazladır. Bu nedenle katı maddeleri oluşturan tanecikler sadece titreşim hareketi yapabilir. Katı maddelere ısı verildikçe de maddelerin kinetik enerjileri artar ve tanecikler daha hareketli hale gelir. Daha hareketli tanecikler de birbirleriyle daha mesafeli durabilir ve bu da maddenin görünüşünde değişikliğe yol açar. Genleşme dediğimiz olay da budur.

Maddeler ısı verdikçe yani soğudukça tanecikleri normaldekinden de yavaş hareket eder ve daha yakın konumlanmış tanecikler meydana gelir. Bu nedenle de maddeler küçülür. Yani genleşmedeki olayın hemen hemen tam tersidir.

Isı alan maddenin hacminin artmasına genleşme, ısı veren maddenin hacminin küçülmesine büzülme denir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. İsimsiz kişi dedi ki:

  Sağ olun ödev bitti sayenizde.

 2. Ege EROL dedi ki:

  Elektrik tellerinin yazın uzamasının sebebini açıklayınız

  1. Beyza Erdem dedi ki:

   Teşekkürler sınavıma çalışıyordum ve bu bilgiye ihtiyaç duydum.Ancak ben mantığımı çalıştırdığımda sonuç olarak başka bir şey çıkıyorÖrn.:Naylon bir şeyi mesela ateşe attın,o ateşte yanarken büzülüyor?!?!?!
   Ama sıcakta genleşiyor deniliyor heryerde benim artık beynim yandı lütfen yardım edin

Yorum Yaz