Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Yavuz Bahadıroğlu Hayatı ve Eserleri

Bilgi sitemizde Yavuz Bahadıroğlu Eserleri, Yavuz Bahadıroğlu Hayatı Kısaca Özet

Yavuz Bahadıroğlu Kimdir

Rize doğumlu olan yazar, tarihçi, gazeteci ve radyo programcısı Yavuz Bahadıroğlu, 1945 enesinde doğmuştur. Günümüzde evli ve üç çocuklu olan Bahadıroğlu’nun gerçek ismi Niyazi Birinci’dir.

Gazetecilik kariyeri İstanbul’da 1971 senesinde başlayan Bahadıroğlu’nun bundan sonra araştırma-incelemelerde bulunduğu, röportajlar yaptığı ve fıkralar yazdığı da bilinmektedir. Yönetici pozisyonunda çeşitli dergi, gazete ve şirketlerde bulunmuştur. Muhabirlik ve Röportajcılık gazetecilik adına yaptığı iki alt meslektir. Çocuk romanları ve hikayeler yazmıştır. İki kez köşe yazısı yazmıştır ve bunları farklı isimler kullanarak yazmıştır. Şeref Baysal ve Veysel Akpınar isimlerini kullanmıştır.

Toplum tarafından esas tanınmaya başlandığı dönem Yavuz Bahadıroğlu ismini kullanarak yazdığı romanlar dönemidir. İlk iki romanı olan Sunguroğlu ve Buhara Yanıyor romanları en çok satanlar listesinde yer almıştır. Osmanlı’yı çeşitli dönemlerde ele alan romanlar yazmıştır. Otuzdan fazla bu konuda romanı olan yazarın Biz Osmanlıyız adlı kitabı en ünlüsüdür. Ayrıca gerek yurt içinde gerekse başka ülkelerde konferanslar vermiş olan yazarın pek çok ödülü de bulunmaktadır. Kültür Bakanlığı kendisinin iki kitabını yayınlamıştır. Günlük yorumlar yapmaya ve bir gazetede köşe yazarlığı yapmaya günümüzde de devam eden Bahadıroğlu yorumlarını ulusal bir radyoda yapmaktadır. Tarihi çok sevmektedir ve okuyucularına, dinleyicilerine tarihi hatırlatmaktan da hoşlanmaktadır. Türk romancıları arasında az rastlanan bir özellik olan tarihi gençlere sevdirme işini kendisi yazdığı tarihi romanlarla çok iyi başarmıştır.

yavuz bahadıroğlu

Yavuz Bahadıroğlu Eserleri

Uzaklar Yakındır Merhaba Söğüt
Biz Osmanlıyız
Mısır’a Doğru
Kara Şövalye
Elveda Buhara
Sunguroğlu 1-2
Kirazlımescit Sokağı
Şirpençe
Buhara Yanıyor
Malazgirt’te Bir Cuma Sabahı
4.Murat
1.Murat
Çelebi Mehmet
Yıldırım Bayezid
2.Murat
Orhan Gazi
Osman Gazi
Kanuni Sultan Süleyman
Yavuz Sultan selim
Zindanda Şahlanışı

Yavuz Bahadıroğlunun Hayatı ve Eserleri Hakkında Düşüncelerinizi Paylaşmayı Unutmayın

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. gülhan kelpetin dedi ki:

  kendisini sivas kitap günlerine geldiği zaman tanıma imkanım oldu. O kadar samimi ve babacan birini ilk kez gördüm keşke dedem olsaydı diye geçirmiştim içimden kendisinin hayranıyım kitaplarını beğenerek okuyorum.

 2. Meral önkal dedi ki:

  Osmanlı tarihini ve asıl tarihi yavuz hocanın dilinden dinlemek lazım bence Osmanlı tarihini hiç kimse bu kadar güzel anlatamazdi teşekkürler..

 3. Meral önkal dedi ki:

  Osmanlı tarihini ve asıl tarihi yavuz hocanın dilinden dinlemek lazım bence Osmanlı tarihini hiç kimse bu kadar güzel anlatamazdi teşekkürler..

 4. Ayşe Saran dedi ki:

  Yavuz Bahadıroğlu Atatürk’e ait hiç kitabı yok mu?

 5. Ayşe Saran dedi ki:

  Cumhuriyet devrine ait bir kitabı varmıdır?Yada Atatürk,ümüzü anlatan.

  1. Anonim dedi ki:

   Var, kemalist yalanlar diye bir kitabi

 6. abdullah dedi ki:

  çok teşekkür ederim

Yorum Yaz