Yatırım Ve Kalkınma Planı Hazırlamakla Görevli Olsaydınız Nüfusumuzun Yaş Ve Cinsiyet Özelliklerinde En Çok Neleri Dikkate Alır Ve Nasıl Bir Planlama Yapardınız?

Bu yazımızda Yatırım ve kalkınma planı hazırlamakla görevli olsaydınız nüfusumuzun yaş ve cinsiyet özelliklerinde en çok neleri dikkate alır ve nasıl bir planlama yapardınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Yatırım ve kalkınma planları geleceğe yönelik olan planlamalardır. Gelecek de ancak genç nüfus ile teminat altına alınabilir. Bir ülkenin gelişmesi ve devamlılığı genç nüfusun yetişmiş insan potansiyeline ulaşmasıyla mümkündür.

Bu nedenlerle nüfus planlamaları uzun vadeli olarak yapılırken ülkenin genli nüfusu ve genel nüfus artışından edinilen raporlarla düzenlemeler yapılır.

 

Nüfusumuzun yaş ve cinsiyet özelliklerinde en çok dikkat edilmesi gereken şeyler, yetişmiş insan gücünün varlığıdır. Eğitim ve öğretimin gerekliliğidir. Ülkenin ihtiyaç duyduğu alanlarda istihdam etme gücünün ve kültürel politikaların gerekliliğidir.

Ülkemiz genç bir nüfusa sahiptir. Bu nedenle yerli ağır sanayinin oluşmasında ve yaygınlaşmasında bu potansiyeli kullanmak mümkündür. Bu nedenle cinsiyet de göz önünde bulundurularak eğitim ve kültür faaliyetlerine yatırım yapmak ve iş sahası oluşturmak en önemli planlamalardır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.