Yaşar Kemal Hayatı Kısaca
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ağustos 2018

Yaşar Kemal Hayatı Kısaca

Aşağıda Yaşar Kemal hayatı kısaca olarak ele alacağız.

1922 yılında Osmaniye’nin Hemite beldesinde dünyaya gelmiştir. Gerçek adı Kemal Sadık Göğceli olarak bilinmektedir. 5 yaşındayken babasını bir kan davası sonucunda kaybetmiştir. Küçük yaşlarda geçirdiği bir kaza sonucunda sağ gözünün görme yetisini tamamen kaybetmiştir.

Adana’da ilk ve ora öğretimini sürdüren Yaşar Kemal, şiirler yazmaya erken yaşlarda başlamıştır. Yazdıkları yayınlamaya da başlamıştır. Birçok şiiri Görüşler Dergisi’nde yer almıştır. Orta okulun son yılında okulu bırakmak zorunda kalmıştır. Bu nedenle birçok meslekte çeşitli sürelerde çalışmaya başlamıştır. Börek satmıştır, ırgatlık yapmıştır.

1952 yılında komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle tutuklanarak hapsedilmiştir. Hapisten çıktıktan sonra Cumhuriyet Gazetesi’nde muharrirlik yapmaya başlamıştır. Çeşitli fıkralara ve röportajlara imza atmıştır. 1962 yılında Türkiye İşçi Partisi üyesi olmuştur. Partinin yönetim kurulu üyeliğini üstlenmiştir. 2015 yılında hayatını kaybetmiştir.

Yazarlık hayatı boyunca şiir, roman, hikaye, fıkra, röportaj yazıları üzerinde birçok çalışmalar yapmıştır. Yazdığı romanlar Türk klasikleri arasına girmiştir. Özgün dili ve tasavvuru ile edebiyatımızın önde gelen isimlerinden biri olarak eserler meydana getirmiştir.

Yaşar Kemal dünya görüşü olarak toplumun büyük bir kesiminden ayrılsa da yazdığı eserlerle her kesim tarafından okunan ender yazarlardan biri olmuştur. İnce Mehmed, en çok okunan ve en çok bilinen eserleri arasında bulunmaktadır. Çeşitli derlemeleri de bulunmaktadır. Bazı eserleri -İnce Mehmed gibi- bir kaç cild olarak seri halinde devam etmiştir.

Yaşar Kemal Hayatı Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. eylül ongür dedi ki:

    Çok güzel, yaşar kemal kimdir yazdım. 😉😉😉😉😉😉😉😉

  2. saliha dedi ki:

    Yaşar Kemal; İnce Mehmet kitabıyla bilinen ünlü yazarımızdır. Kürt kökenli senaryo ve öykü yazarıdır ayrıca. Uzun dönem cezaevine tutsak edilmiştir. 2015 yılında ise hayatına veda etti.

Yorum Yaz