Yasama Yürütme ve Yargı Ne Demektir?
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ağustos 2018

Yasama Yürütme ve Yargı Ne Demektir?

Aşağıda yasama yürütme ve yargı ne demektir kısaca olarak ele alacağız.

Yasama, yürütme ve yargı bir ülkedeki siyasi erklerdir. Siyasi erkler olarak devlet kurumlarının çalışmasını gerçekleştirirler. Yasama, yürütme ve yargı anayasal olarak belirlenmiş ve kanunlar ölçüsünde koruma altına alınmıştır. Yasama, yürütme ve yargı erkleri devlet kurumları ve bağımsız kurumlar tarafından ele alınmaktadır.

Ülkemizde yasama meclise aittir. Yürütme ise hükümete aittir. Yargı ise tarafsız be bağımsız mahkemelere aittir. Yasama kanunlar muvacehesinde belirlenen alanlarda gerçekleşmektedir.

Yasamada, kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak bulunmaktadır. Bakanlar kurulu denetlemek yer almaktadır. Bütçe ve kesin hesabın oluşturulması, kanun hükmünde kararnamelerin çıkarılması yasama erkiyle gerçekleştirilmektedir. Para basmak, savaş ilan etmek yasama erkiyle meydana gelmektedir. Af çıkarma, anlaşmaları onaylama da yasama sayesindedir.

Yürütme erki hükümetin elindedir. Milletin, devlet sahnesindeki aksi olarak seçilmiş kişilerden oluşan hükümet devlet kurumlarının işlevselliğini sağlamada anayasaya dayanarak hareket etmektedir. Demokrasi rejimlerinde yürütme, yasama ve yargıya bağlı olarak çalışmaktadır. Yürütme yargı ve yasama kontrolünden dışarı çıkamaz. Bu hukuksuzluk olur. Hukukun üstünlüğünün her şeyden önemli olması gerekir.

Yargı, bağımsız ve tarafsız kurumlar tarafından ele alınmaktadır. Anayasal düzende anayasaya bağlı olarak her türlü hukuksuzluk ve kanunsuzluk ile mücadele etmede yargı önemli bir rol üstlenmektedir. Yasama ve yürütme yargı denetiminde ve gözetiminde işlevselliğini korumaktadır.

Yasama Yürütme ve Yargı Ne Demektir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. azra dedi ki:

    Yasama organı Türkiye Büyük Millet Meclisidir. Yürütme organı ise Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulundan oluşur. Yargı organı denilince tabi ki bağımsız Türk mahkemelerinden bahsedilir.

Yorum Yaz