Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Yarı Saydam Maddelere Örnekler 10 Tane

Bu yazımızda yarı saydam maddelere örnekler 10 tane kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Işığın maddeler üzerindeki etkisi birçok şekilde meydana gelmektedir. Maddelerin özelliklerine göre değişen ışığın geçirgenliği maddelerin sınıflandırılmasını da sağlamıştır. Maddeler ışığın hareketine göre, saydam, yarı saydam ve opak olarak sınıflandırılır.

 

Işık her ortamda yayılmaktadır. Parçacık hareketi ve dalga hareketi yaparak iki farklı şekilde yayılabilir. Işık yansıma ve kırılmaya uğrayabilir. Işığın girdiği çok veya az yoğun ortamlara göre, çıktığı ortamlardan nispetle kırılmalar ve yansımalar gerçekleşir.

Işığın geçtiği maddelere saydam madde denir. Işığın geçmediği maddelere opak madde denir. Işığın bir miktarının geçtiği bir miktarının yansıdığı veya soğrulduğu maddelere yarı saydam maddeler denir.

Yarı saydam maddelere örnekler şu şekildedir:

*Buzlu Cam

*Buz

*Yağlı Kağıt

*Perde

*Plastik

*Naylon

*Poşet

*Suyun derinlikleri

*İnce Kağıt

*Gömlek

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Esma dedi ki:

  Teşekkürler. yarı saydam maddeler nelerdir kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

 2. cansu dedi ki:

  çok işime yaradı güzelmiş.

 3. özge dedi ki:

  Bana ödevimde 10 tane yarı saydam maddelere örnek lazımdı bu yazıdaki örnekleri kullandım çok güzel oldu. Teşekkür ederim ellerinize sağlık.

  1. cansu dedi ki:

   yarı saydam madde örnekleri ödevimi bitirdim kısa olması çok hoşuma gitti, sınıfta hep derse katılıyorum bu ödevler sayesinde teşekkürler hazırlayanın eline sağlık.

Yorum Yaz