Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Nisan 2021

Yardımlaşma ile İlgili Ayetler ve Meali Anlamları

Bu yazımızda yardımlaşma ile ilgili ayetler ve meali anlamları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Yardımlaşma, insanların müslüman olmasalar bile insani olarak beşeri planda sosyal hayatın devam etmesi için ihtiyaç duydukları bir değerdir. İnsanı insan yapan ve müslümanlığın şiarı olan bir değerdir. Müslüman, mazluma ve muhtaca dinini sormadan yardım eden kişidir.

Kuranı Kerim’deki yardımlaşma ile ilgili ayetler şu şekildedir:

“Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayâsızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.” (Nahl, 16/90)

Allah’a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez.” (Nisa, 4/36)

Demek, yüz çevirdiğinizde yeryüzünde bozgunculuk çıkaracak ve akrabalık bağlarını koparacaksınız, öyle mi?” (Muhammed, 47/22)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. isim dedi ki:

  Daha fazla örnek olsa iyi olurdu ama teşekkürler.

 2. su dedi ki:

  Yardımlaşma ile ilgili ayetlere bir kaç örnek vereceğim.

  “Bütün mü’minler kardeştir”
  (Hucurat Suresi / 10)

  “Sizden biriniz, kendisi için arzu edip istediği şeyi, din kardeşi için de arzu edip istemedikçe, gerçek anlamda iman etmiş olmaz” (Buhârî, Îmân 7; Müslim, Îmân 71–72)

Yorum Yaz