Yardımlaşma İle İlgili Atasözleri ve Anlamları Kısa

Yardımlaşma İle İlgili Atasözleri ve Anlamları Kısa hakkında bilgi kısaca.

Yardımlaşma atalarımızın en çok önem verdiği şeylerden biriydi. Bu atasözleri arasından en popüler olanlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

İyilik Eden İyilik Bulur:

Bir iş yaparken karşımızdakinden de iyilik beklememize gerek yoktur. Bizim iyilik etmemiz bir gün bu iyiliğin bize aynı kişiden veya bir başkasından herhangi bir şekilde geri döneceğine işaret eder.

Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır:

Komşuluk önemli bir müessesedir. Bir ihtiyacımız olduğunda veya yardımlaşmamız gerektiğinde ilk çalacağımız kapı komşumuzun kapısıdır. Bu karşılıklı bir durumdur.

Bir Elin Nesi Var İki Elin Sesi Var:

İnsan tek başına pek çok işi becerebilecek kapasitededir ancak bazı işler vardır ki en az iki kişi gerekir. Yani yardımlaşma olmadan her şeyi yapamayız. Birlikte daha kuvvetli olunur. Bir insan tek başına bir kalem kırabiliyorsa iki kişi olunca on tane kalem kırabilirler.

Birlikten Kuvvet Doğar:

Bu söz yukarıdaki ile hemen hemen aynı anlama gelmektedir. İnsanlar birlikte olduklarında daha çok kalem kırarlar örneği bunda da geçerlidir. Birlikte yapılan işler tek başına yapılan işlerden daha kısa sürede ve daha iyi sonuçlanır. Bunun yanında bazı işler tek başına yapılamaz bile.

Hayırlı Dost Hayırsız Akrabadan İyidir:

Hayırlı bir dost kimi zaman aileden öteye geçer. Hayırsız bir akrabadansa hiç kan bağımızın olmadığı fakat hayırlı olan bir dostumuzu tercih ederiz. Hayırsız bir akraba bize ne kadar yabancıysa hayırlı dost o kadar ailemizdendir.

dayanisma-slogan-1

Yardımlaşma Hakkında Atasözleri ve Anlamları Çok Kısa Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.