Yara Bandının İcadı Yara Bandını Kim Buldu

Yara bandını kim buldu, yara bandının icadı kim icat etmiştir bilgi veriyoruz.

Yara Bandı Ne Zaman İcat Edildi

Dünyanın ilk yapışkanlı hazır yara bandı Johnson & Johnson firmasının piyasaya sürdüğü J&J Band-Aid yapışkanlı bandajıdır; firmada çalışan Earle E. Dickinson’ın 1920’de keşfettiği ürün 1921’de sektöre sunuldu. Johnson & Johnson firması, 1885’te ameliyat pansuman ürünleri amaçlı kurulmuş ve yapışkan cerrahi bant, gazlı bez ve benzeri ürünleri üretiyordu. Ama yapışkanlı yara bandı bir araştırma geliştirme projesi sonucu oluşmamış aksine plansızca ortaya çıkan bir buluştur. Peki bu ürün nasıl keşfedilmiş dersiniz? Dickinson, karısı Josephine’in sık sık kazaya uğraması sebebiyle  böyle bir ürünü hayal etmiş ve daha sonrada geliştirip piyasaya sunmuştur.
Josephine’in yaralarına temizleyip sarmak Dickinson’ın bir hayli vaktini almaktaydı. Bu nedenle  şirketin ürettiği mevcut yapışkanlı bandaj ve gazlı bezleri birleştirerek hazır bandaj oluşturmaya karar verdi. Önce yapışkanlı bandaj rulosunun bir miktarını açıp içerisine kısa gazlı bez şeritlerini koydu ve kendi kendine yapışmasın diye üzerini krinolinle kapladıktan sonra ruloyu tekrar sardı. Bundan sonra karısı bir daha kaza geçirirse , tek yapacağı şey ruloyu açıp hazır pansumanı kesip yaralı bölgeye yapıştırmak olacaktı.

yara bandıDickinson’ın icadı ilk zamanlarda pek tutulmadı, ama Johnson & Johnson  1924’te bunları rulo yerine kesik şeritler halinde satmayı planlayınca, Band-Aid yara bantları evlerin olmazsa olmazları arasına girdi. 1928’de İngiltere’de (Önce varikoz ülser tedavisinde kullanılan) başka bir yapışkanlı bandaj türünün icat edilmesine de örnek oldu. Bu bandajın keşfi ise şu şekilde oldu ;

1856’da analitik ve farmakolojik kimyager olan Thomas Smith, Hull’da bir firma kurdu. Kırk yıl sonra yeğeni Horatio Nelson Smith’i şirketine dahil etti ve 1928’de (bugün şirketin tek sorumlusu olarak kalan) Horatio yeni bir elastik yapışkanlı yara bandı icat etti. Başlarda bu üründe tutulmadı, ta ki bir cerrah bu yeni sargının, varikoz ülser hastaları için birebir olduğunu bir makalede duyurana kadar. Smith ticaret zekasını kullanarak bu makalenin tıp dünyasında elden ele yayılmasını sağladı. Çok geçmeden bu sargı, Smith & Nephew şirketinin genel kullanım için en çok satılan ürünlerinden biri oldu; elastik yara bandı, patentteki niteliği olan Elastoplast ticari markasını aldı.

Yara Bandının İcadı Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.