Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Yanardağ Patlaması Nedir Kısaca

Yanardağ patlaması nedir vikipedi, Yanardağ patlaması nedir kısaca, Yanardağ patlaması nedir kısaca özet

Yanardağlar aslında patlamalar sonucu oluşmuş yer şekilleridir. Patlamalar da yer küreden daha alt tabakalarda bulunan magma tabakasının dışarı püskürmesiyle oluşur. Yanardağları araştıran bir bilim dalı bulunmaktadır ve volkanoloji olarak adlandırılmıştır. Dünyanın daha derin katmanlarında sıcaklık ve basınç arttığı için kayalar erimiş halde bulunur ve fırsat bulduğunda yer küredeki bazı çatlaklardan püskürür. Levha kırıklarının olduğu bölgeler bahsettiğimiz bu çatlaklardır ve bu nedenle levha birleşim yerlerinde aktif yanardağlar daha sık görülmektedir.

Yanardağlar genellikle dışarı püskürttüğü lavın içeriğine göre sınıflandırılır. Her yerde aynı içerikten madde fışkırmaz çünkü yer yer tabakaların içerikleri de farklı olabilir. Bu erimiş haldeki maddeler çok yüksek sıcaklıktadır ve püskürdüklerinde çevresine büyük zararlar verirler.

Yanardağların patlamasını daha detaylı olarak incelersek, magma tabakasının yüksek sıcaklık ve basınçta olmasından kaynaklandığını görürüz. Lavlar çok sıcak olduklarından yerin derin katmanlarında bulunan su topluluklarını zamanla ısıtır ve buharlaştırmaya başlar. Yerin altında basınç iyice artar ve bir noktadan sonra da yeryüzüne açılır; yani patlar. Bu olay bir düdüklü tencereye benzetilebilir. Yanardağ püskürtüleriyle birlikte bir dumanın çıktığı da gözlenebilir. Bu duman aslında magma katmanından kaynaklanır ve buradaki gazların, su buharının, kül ve volkanik camların birleşimidir.

Yanardağ Patlaması Nedir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. lale dedi ki:

    hazırlayanların eline sağlık, yanardağ patlaması hakkında bilgi kısa ve tam istediğim gibi olmuş ödevimi bitirdim sayenizde. :)

  2. Anonim dedi ki:

    Buraya yalan yalan şeyleri sanki bir marifetmiş gibi YAZMA

Yorum Yaz