Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Temmuz 2018

Yalıtım Maddelerine Örnekler Veriniz

Yalıtım, kullanılan çeşitli malzemeler aracılığı ile bir ortamdaki veya maddedeki enerjinin korunması demektir. Korunmak istenen enerji elektrik ya da ısı olabilmekle birlikte insanlar genelde ısı yalıtımı amaçlı çalışmalar yapmışlardır. Isı yalıtımı, ülke ekonomilerinin iyileşmesi adına önemli girişimlerdir, çünkü yalıtım sayesinde soba kömürü, doğalgaz, petrol gibi ısı için kullanılan maddelerin tüketimi azaltılarak bu maddelere ödenen paradan tasarruf edilir, ayrıca bu kaynakların kullanılmasıyla ortaya çıkan zararlı gazların da doğaya salınımı minimum seviyeye indirilmiş olur. Bu yazımızda, ısı yalıtımında kullanılan bazı maddelere örnekler vereceğiz.

Isı yalıtımında kullanılan farklı özelliklerde bir çok madde vardır. Önemli olan ise bu maddeler arasından maliyeti düşük, kullanım ömrü uzun olanların tercih edilmesidir. Bu sayede konutlarda konforlu bir hayat sürdürülebilir. Ayrıca kullanılacak maddenin çevre temizliği ve insan sağlığı açısından olumsuz etkilerinin bulunmaması gerekir. Yalıtım malzemeleri arasında en kaliteli olanı, doğaya zararlı maddeler içermeyecek şekilde olan ve ısıyı en az ileten maddedir. Isıyı en az ileten yalıtım maddeleri, tasarrufun da en üst seviyeye çıkartılmasını sağlar.

Şimdi bazı örnekler verelim. Örneğin evlerimizin zemin döşemesinde kullandığımız ahşap parkeleri ele alalım. Maliyetini ortalama olarak değerlendirebileceğimiz bu parkeler, evlerde taş zeminlere göre önemli bir ısı tasarrufu sağlar. Ancak kolay yanabilen özelliğe sahip olan parkeler, bu konuda dikkatli olunmasını gerektirir. Genellikle binaların dış cephe kaplamalarında kullanılan plastik köpükleri ele alırsak, bu maddelerin maliyetinin düşük olması açısından pek çok kişi tarafından tercih edildiğini söyleyebiliriz. Ancak plastik köpükler kimyasal maddelerden oluştukları için ne yazık ki çevre için zararlı bir maddedir ancak kullanım ömrünün çok uzun olması açısından da kullanışlıdır. Kimyasal içeriğe sahip olan plastik köpükler kolaylıkla alev alır. Yine dış cephe kaplamalarında kullanılan silikon yünü ise hem maliyet açısından, hem doğa dostu olması açısından, hem de zor alev alan bir madde olması açısından alternatiflerine göre iyi bir seçenektir.

Yalıtım Maddelerine Örnekler Veriniz Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. sema dedi ki:

  Teşekkürler. yalıtım maddeleri nelerdir tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

 2. esra dedi ki:

  Emeği geçenlerin eline sağlık yalıtım maddeleri nelerdir örnekler kısa olduğu için beğendim, okulda en çalışkan benim çünkü hep doğru yerlerden araştırma yapıyorum.

 3. Öğenci dedi ki:

  Çok sağ olun iyi oldu hocam yüksek not verdi bir daha bu siteye her zaman geleceğim.

 4. stkı dedi ki:

  çok güzel tşk

Yorum Yaz