Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2022

Yağmurun Günlük Yaşantımızdaki Önemi

Yağmurun yaşama olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir hakkında bilgi kısaca, yağmurun günlük yaşantımızdaki önemi.

Ülkemizin iklim koşulları gereği yağmuru genellikle kış ayında görürüz. Yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olan yağmur olmadan hayatımızı sürdürmemiz mümkün değildir.

Toprak ve dolayısıyla bitkiler su sayesinde hayatta kalır. Toprağı sulayan en büyük etken ise yağmurdur. Kuraklık olmaması için yağmurun düzenli olarak yağması gereklidir. Yağmur kararında yağarsa verimli bir tarım yılı geçer ve bolca nimetlere sahip oluruz. Hatta fazlasını ihraç ederiz ve ülkemize ekonomik katkıda bulunuruz.

Bizim içme suyumuzun da kaynaklarının beslenmesi yağmur sayesinde olur. Göl ve barajlar yağmur sayesinde dolar. Kuraklık oluşursa ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan sıkıntı yaşanacağı gibi içme suyumuz bile kalmayabilir.

Su döngüsünün en temel kaynağı yağmurdur. Buharlaşan nem bulutları oluşturur ve yağmur olarak düşerek su döngüsünü tamamlar.

Tüm bunlara rağmen yağmurun çeşitli olumsuzlukları da mevcuttur. Seller ve heyelanlar yağmur sebebiyle oluşabilen doğal felaketlerdir. Maddi ve manevi kayıplara yol açabilecek bu felaketlerin önlemleri önceden alınmalıdır. Zamansız ve fazla yağan yağmur da tarımı sekteye uğratır.

Yağmurun Günlük Yaşantımızdaki Önemi Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. öykü dedi ki:

    aşkımdan ayrıldım psikolojim bozuldu ♥

    1. Anonim dedi ki:

      Bundan bizene 😏

Yorum Yaz