Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Y Harfiyle Başlayan Hayvanlar İsimleri

Bu yazımızda Y harfiyle başlayan hayvanlar isimleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hayvanlar aleminde birçok tür bulunmaktadır. Milyonlarca tür, biyoçeşitlilik sayesinde oluşmaktadır. Genetik ve çevresel kalıtım, türlerin farklılaşmasını ve alt türlerin oluşmasını sağlar. İklim, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü hayvan türlerinin yayılışını ve genetik özelliklerini doğal bariyerler sayesinde şekillendirmektedir. Genetik özelliklerin verimli döllerle ortak bir atadan gelerek nesiller boyu devam etmesi türleri oluşturur.

 

 

Y harfiyle başlayan hayvan isimleri şu şekildedir:

Yarasa: Kanatlı ve uçabilen memelilerdendir. Gece uçarlar. Gündüz saklanırlar. Perdeli kanatları bulunur. Kördürler. Ses frekanslarıyla yol ve yön bulurlar. Grup halinde yaşarlar. Ses çıkararak uçmalarının sebebi de budur. Bitki, yemiş ve böcekleri yiyerek beslenirler.

 

Yayın balığı: Kemikli balıklardandır. Ilıman bölgelerde, akarsu, göl ve denizlerde yaşarlar. Derisi siyah ve mavi renklerinden oluşur. Çene üstlerinde bıyık şeklinde uzantılar vardır.

 

 

Yılanboyun kuşu: Boynu S şeklinde kıvrık olduğu için yılan boyunlu anlamında bir ismi vardır. Nehir, bataklık ve göl kenarlarında ağaçlar üstünde yaşarlar. Boynu pas renginde, sarımsı ve tüysüzdür. Kanatlarındaki tüyler siyahtır.

 

Yengeç: On bacaklılar takımından infra sınıfında kabukluların ortak adıdır. Tipik ve çok kısa bir kuyruğa sahiptirler. Taklit etkisiyle geri geri yürürler. Kıskaçları iki kol üyelerinin üzerinde durur. Dış iskelete sahiptir. Tatlı sularda yaşayabilirler. Dünya okyanuslarında bulunurlar.

 

Yunus: Balinalar takımındandır. Yunusbalığıgiller ailesindendir. Yüzen bir memeli türüdür. Akciğer solunumu yapar. Doğurarak çoğalır. Ses çıkararak yolunu bulur. Grup olarak yaşar. İnsancıldır. Gaga gibi ağız yapıları vardır. Yuvarlak iri gözlüdürler. Parlak bir vücutları vardır. Yüzgeçleri bulunur. Kuyruğu üçgen şeklindedir.

 

Y Harfiyle Başlayan Hayvanlar İsimleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Yaren dedi ki:

  Yusufçuk kuşu

 2. ezgi dedi ki:

  K ile Kırkayak var arkadaşlar. y ile başlayan hayvan ise yarasa ve yunus var. :)

 3. gözde özsoy dedi ki:

  kankiler Y harfi ile başlayan hayvan isimleri ödevi için yardımcı oldu sağ olun. buradakilerden başka var mı ekleyebilecek olanlar yazarsa sevinirim arkadaşlar.

  1. Tarlı dedi ki:

   Yılan var

Yorum Yaz