Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Ocak 2021

Vücuttaki Kabarcıklar Neden Olur

Vücutta Oluşan Kabarcıklar Neden Oluşur Sebepleri

Deri üzerinde, içi yarı saydam bir sıvıyla dolu kabarcıklar görülebilir. Ayrıca derinin kızarması ve deri üzerinde kırmızı küçük kabarcıklar oluşması da egzemayla birlikte görülebilir. Egzema alerji sonucu vücudu kaşıdıktan sonra oluşmuşsa bu kabarcıklar daha belirgin olabilir. Kabarcıkların büyük olması suçiçeği, uçuk, zona gibi bulaşıcı hastalıkların olduğuna işarettir. Yaşlılarda bu tarz deri kabarcıklarının oluşması ve zamanla büyümesi çok tehlikeli bir deri hastalığı olan pamfigüse işarettir. Gençlerde kırmızı deri üzerinde görülen kabarcıklar yine başka bir deri hastalığı olan Dürigbrock hastalığından kaynaklanabilir. Kadınlarda doğumdan sonra ayaklarda çıkan kabarcıklar frengi kökenli pamfigüs hastalığından kaynaklanıyor olabilir.

kabarcık

Deride oluşan kenarları belirgin sert kabarcıklara papül denir. Siğil türünde kabarcıklardır. Kısa sürede yok olur ve içinde sıvı birikmesi olmaz.

Avuç içleri ve alında çıkan papüller frengi hastalığının belirtisidir. Papüllerin kaşınması ve pembeleşmesi liken hastalığının belirtisi olabilir.

Yüzde ve kollarda meydana gelen şişlikler ve kabarcıklar BesnierBoeck hastalığının işaretidir. Eğer papüller pembe renkli ve kaşıntı yapıyorsa, ayrıca su toplamışsa bu da alerji kökenli ve kendiliğinden geçebilecek kurdeşen hastalığının habercisidir.

İçinde irin bulunan sivilce türü kabarcıklara püstül denir. İmpetigo ve çıbanlar püstüllerin tipik örnekleridir. Şeker hastalıklarından kaynaklanan irinli kabarcıklar ve piyodermitler de önemli cilt sorunlarındandır. Erkeklerde yüzde ve sakal bölgesinde oluşan püstüller sikozis hastalığından kaynaklanır.

Burun Kızarması

Özellikle yemeklerden sonra kılcal damarlarda hareketlilik ve kan dolaşımının hızlanması sonucu burun ve kulaklarda kızarıklık görülebilir. Ancak zamanla bu dolaşım kılcal damarda genişlemeye yol açar ve bu da kızarıklığın sürekli olmasına neden olur. Bu durum kıl keseciğiyle karıştırılabilir. Birden oluşan ısınma sonucu burunda morluk oluşması soğuk havaların yol açtığı bir deri hastalığıdır. Bu tarzda meydana gelen deri vereminde burnun alt kısmında kızarıklık meydana gelir. Yanakların da çökmesiyle birlikte yüzde estetik bozukluklar oluşabilir.

Renk Değişiklikleri

Böbreküstü bezlerinin yetmezliği ve Addison hastalığı sonucu oluşan renk değişimine melanodermi denir. Demir eksikliğinden kaynaklanan bronz renkli sirozlar kimyasal zehirlenme sonucu meydana gelebilir. Lokal olarak görülen kızarıklıklarda önemli bir deri hastalığı bulunmaz. Kendiliğinden geçebilir. Renk değişimi bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyorsa lökomelanodermi hastalığı olabilir. Bu hastalık vücutta beyaz lekeler oluşturarak başlar. Güneş ışınlarına fazla maruz kalmaktan dolayı da oluşabilir.

Vücuttaki Kabarcıklar Neden Olur ve Vücut Kabarcıklarının Sebepleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. mehmet GUVEN dedi ki:

  benım el parmaklarımda kaşıntı ile kabarcık ortaya cıkıyor bunu patlatınca o yer kurumaya başlayıp yaralar oluşmaya başlıyor ve bu küçük yara inanılmaz bir sancıyla beraber ağrı veriyor.bu yara kabuk tuttuktan sonra duzelme yapıyor ve belli bir süre sonra ,baska bir yerde veya o kuruyan yaranın hemen yanında kaşıntıyla iltihap sıvı çıkıyor ve bu çok ağrı yapıyor (tedavi için momecon krem kulandım belli bi zaman düzeliyor tekrar başlıyor yani kullanmadığım pomat ve buna benzer etkili kremler kullandım herhan gibi bir çözüm bulamadım)bence TETANOS aşısı vurulmam gerekiyor.=(SİZLERİN DEGERLİ BİLGİLERİNİZİ BEKLİYORUM

  1. ilker dedi ki:

   Aynı sorun bende de var egzama olabilir. Bi doktora alerji testi yaptırmak lazım. Ben yaptircam

 2. Aslı bulur dedi ki:

  bölgesinde cok pütürler var yanaklarda Kaşta tek tük 1 senedir sivilce değil içi dolu değil

 3. Elif berfin dedi ki:

  Kuzenimin vücudunda denizden sonra küçük küçük baloncuklar çıktı ama ser bir şekilde

 4. Gülnaz çetin dedi ki:

  Yeğenim var daha 7 yaşında sulu yaralar olur bacakta ve vücutta neyapabiliriz acaba.

 5. RIZA CİCİ dedi ki:

  ALNIMDA İKİ KAŞIMIN ARASINDA KÜÇÜK SİVİLCEYE BENZER BİŞEYLER ÇIKIYOR NEDİR

 6. madur dedi ki:

  Vucudumu iki gunde sivilce gibi ucunda intehap olan kucuk kucuk yuzlerce cikti kendimi berbat hissediyorum bilgisi olan var mi

Yorum Yaz