Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2021

Vücudumuzdaki Sistemlerin Birlikte ve Eşgüdümlü Çalışmasıyla İlgili Örnekler

Vücudumuzdaki sistemlerin birlikte ve eşgüdümlü çalışmasıyla ilgili örnekler veriniz.

vücudumuz için adeta bir fabrika gibidir diyebiliriz. Çünkü vücudumuzdaki tüm sistemler birlikte ve eş güdümlü olarak faaliyet gösterirler.

Saniyeler içinde vücudumuzda sayılamayacak kadar çok olay meydana gelir ve bunların hepsi vücudumuzda bir iş birliği içinde ve eş güdümlü zamanlı olarak gerçekleşir. Öyle ki saniyeler içinde ne kadar olay gerçekleştiğini tahmin etmek bile imkansızdır.

Algılamak, düşünmek, koklamak, yürümek, konuşmak gibi bir çok olay vücudumuzda aynı anda gerçekleşir. Vücudumuz düzenli, sistemli ve uyumlu bir şekilde aynı anda birden fazla olayı gerçekleştirebiliyorsa bu olaylar aynı anda denetleyici ve düzenleyici sistemler tarafından gerçekleştirilir. Sinir sistemi ve iç salgı bezleri denetleyici ve düzenleyici sistemleri oluşturur.

Vücudumuzdaki sistemlerin birlikte ve eş güdümlü çalışmasına örnek olarak; boşaltım, solunum, hormonal, sinir, üreme, hareket ve destek gibi yedi tane sistemimiz ve 5 duyu organımız vardır ve tüm bunlar birbirleriyle eş güdümlü olarak çalışırlar. Örneğin; solunum sistemimizle koku alma organımız aynı anda çalışır; solunum yaparken nefesimizi burnumuzdan alıp veririz böylece solunum yapmış oluruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz