Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
C Vitamini Faydaları - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2022

C Vitamini Faydaları

C Vitamininin faydaları nelerdir, c citamini yararları hakkında bilgi

C Vitamini

Biyolojik işlevlerin farklılaşmasında önemli bir rol oynayan C vitamini suda eriyen bir özelliğe sahiptir. İnsan bedeni kendi C vitamini açığını üretemez bu vitamini çoğaltamaz. Bu sebeple sağlığımız açısından günlük beslenmemizde C vitamini tüketimi çok fazla önem taşır.
C vitaminin içeriğindeki Askorbik asit suda eridiğinden C vitamini vücudumuzda  sadece belirli  oranlarda depo edilir. Fazla C vitamini insan vücudundan  idrarla atıldığından bu vitamin genellikle  toksisite ile ilişkilendirilmez.

 

C vitamini, hücrelerin dokuları oluşturmaları için bağlanmasını sağlayarak  bedeni bir arada tutan birincil madde olan kolajen oluşumunda büyük görev üstlenir.Vücudumuzun her bölümünde, kemikler, ten, tendonlar, kartilaj, kan damarları hatta dişler de bile C vitamini bulunur. C vitamini kemikler ve bağlayıcı dokuların zayıflayarak cildin sarkmasına neden olan  bedenimizde kolajen dokusunun bozulması ile ortaya çıkmaktadır. İnsan bedeninin bir günlük C vitamini ihtiyacı 60 mg’dır. Herhangi bir sağlık problemiyle bilhassa soğuk algınlığı gibi bir hastalıkla  karşılaşıldığında vücut günlük olarak alınan miktardan daha fazla C vitamine ihtiyaç duyar.  Bu nedenle böyle durumlarda bol miktarda C vitamini tüketmek gerekmektedir.

C Vitamininin faydaları hakkında yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781