Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Vergi Neden Ödenir Verginin Ülke Ekonomisine Katkıları Neler Olabilir

Belirli sınırlar içinde siyasi varlığını sürdüren her devlet, sınırları içinde yaşayan halka karşı görev ve sorumluluklar taşımaktadır. Aynı şekilde halkı meydana getiren vatandaşların da devlete karşı görev ve sorumlulukları vardır. Halkın devlete karşı sorumlu olduğu görevlerin başında vergi gelmektedir. Bu yazımızda vergi neden ödenir verginin ülke ekonomisine katkıları neler olabilir kısaca sizlere bilgiler aktaracağız.

fft99_mf6031570Siyasi varlığı olan bir ülkenin varlığınıd evam ettirebilmesi ve sürekli gelişebilmesi için temle gelir kaynaklarından birisi de vatandaşların devlete ödediği vergilerdir.

Vatandaşlar, devlete parasal anlamda vergi öder ve devlet vatandaşlardan almış olduğu bu vergiler ile yine ülkesindeki vatandaşlara; yol, su, elektrik, eğitim, ulaşım, köprü, sağlık, adalet ve güvenlik gibi bir çok alanda hizmetler sunar ve devlet halka sunmuş olduğu bu hizmetleri halktan aldığı vergiler ile yerine getirir. Bu nedenle de devletin halka karşı görevlerinin, sorumluluklarının ve hizmetlerinin sürekli olabilmesi için vatandaşların vergilerini aksatmamaları son derece önemli bir gerekliliktir.

Verginin Ülke Ekonomisine Katkısı:

Vergi sayesidne ülke içinde gelir paylaşımı yapılırken aynı zamanda da zengin ve üretken vatandaşlardan yoksul ve tüketici vatandaşlara gelir elde edilir. Bu gelir yardımı bazen sosyal yardımlaşma kurumları ile yapılırken kimi zamanda ücretsiz eğitim, üsretsiz sağlık hizmetleri olarak yoksul vatandaşlara dönmektedir.

Şüphesiz ki vatandaşlardan alınan vergiler devletin ekonomisine büyük katkılar sağlamaktadır. Çünkü devlet en büyük gelirini vatandaşların vergilerinden sağlar ve böylece vatandaşlara en iyi hizmetleri sunar. Şayet vatandaşlar vergilerini ödemez ise bu durumda devletin bütçesi küçülür ve dolayısıyla da devletin halkına sunduğu imkanlar ve hizmetler azalır ve basit bir hale gelir.

Verginin Ülke Ekonomisindeki Önemi Konusundaki Görüşlerinizi ve Sorularınızı Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz