Vazgeçilmez Olduğunu Düşündüğünüz Toplumsal Yasaları Belirleyerek Nedenlerini Açıklayınız.

Bu yazımızda vazgeçilmez olduğunu düşündüğünüz toplumsal yasaları belirleyerek nedenlerini açıklayınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Toplumsal yasalar, birlik ve beraberliğin sağlanması, huzur ve barışın yerini bulması için gereklidir. Toplumsal yasalar insanların toplumla olan ilişkilerini düzenler. Toplumsal yasalar, kanunlar ile yazılı bir şekilde kayıt altındadır. Diğer taraftan ahlaki olarak manevi açıdan yazısız bir şekilde gelenek ve göreneklerden beslenmektedir.

Toplumsal yasalardan en vazgeçilmez olanları şu şekildedir:

*Adalet: İnsanlar arasında makam, mevki, ırk, dil, din farkının olmaması durumunun en iyi şekilde sağlanmasın yerine getirdiği için adalet en vazgeçilmez toplumsal yasalardan biridir.

*Hukukun üstünlüğü: Gerçek manada adaletin tecelli etmesinde hukukun üstünlüğünün sağlanması, insanların kendi haklarını kafalarına göre elde etmelerini engeller. Bu nedenle hukukun her şeyden üstün tutulması gerekir.

1 yorum

  1. Vazgeçilmez olduğunu düşündüğünüz toplumsal yasalar bence şunlardır; büyüklere saygı, küçüklere sevgi, aile içi nezaket, görgü kuralları, arkadaşlar arası saygı ve sevgi gibi davranışlar..

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.